eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Sektor bankowy w Europie: prognozy są ostrożne

Sektor bankowy w Europie: prognozy są ostrożne

2013-06-26 12:50

Przeczytaj także: Polski sektor bankowy pesymistyczny


Większe zainteresowanie bankowością korporacyjną

Obecna edycja Europejskiego Barometru Bankowości pokazuje, że zwiększyło się zainteresowanie bankowością korporacyjną wśród polskich respondentów. Już prawie co drugi (44,5%) badany menedżer banku w Polsce dostrzega perspektywę wzrostu dla swojej instytucji w tym segmencie bankowości. W poprzedniej edycji badania tylko co czwarty badany (23%) tak uważał.

Ponad połowa badanych stawia na rozwój bankowości detalicznej. Polscy bankierzy są zdania, że w najbliższym czasie klienci indywidualni wykażą największy popyt na kredyty gotówkowe (60%) i produkty depozytowe (40%). Zmalała natomiast rozbieżność odnośnie perspektywy rozwoju rynku między Polską i Europą w odniesieniu do kredytów hipotecznych. Polscy bankierzy zakładają zwiększony popyt na kredyty hipoteczne: 22,2% spodziewa się wzrostu popytu w tej grupie produktów, w porównaniu z 7% z poprzedniej edycji badania.

- W ostatniej dekadzie nastąpiła istotna transformacja struktury portfela kredytów w Polsce w stronę kredytów dla osób indywidualnych. Była ona w dużej mierze skutkiem wzrostu wolumenu kredytów hipotecznych. Obecnie ten segment kredytów ustabilizował się i nie oczekuje się jego dużego wzrostu. Zmiany w strukturze portfela odbyły się kosztem spadku znaczenia kredytów dla przedsiębiorstw. Stabilna struktura portfela kredytów w strefie euro w ciągu ostatnich lat wskazuje na zbilansowanie portfela pomiędzy kredytami korporacyjnym i detalicznymi, z relatywnie małym udziałem portfela kredytów konsumpcyjnych. Przy założeniu konwergencji polskiego portfela kredytów do struktury kredytów w strefie euro, należy spodziewać się zwiększenia udziału kredytów dla przedsiębiorstw i w rezultacie spadku udziału kredytów konsumpcyjnych – mówi Iwona Kozera.

Dalsze redukcje kosztów

41% menedżerów banków wciąż spodziewa się dalszych redukcji zatrudnienia. Największych cięć oczekuje się w Austrii (75%), we Włoszech (66%), w krajach skandynawskich (62%) oraz w Polsce, gdzie ponad 60% banków spodziewa się dalszych zwolnień. Sporych cięć można się spodziewać także w Wielkiej Brytanii i w Holandii, ale perspektywy dla tych dwóch rynków znacznie się poprawiły w porównaniu z danymi sprzed sześciu miesięcy.

Priorytety

Wśród strategicznych priorytetów na najbliższą przyszłość polscy menedżerowie wymienili: cięcie kosztów (62%), zgodność z regulacjami konsumenckimi (62%) oraz minimalizowanie niekoniecznych nakładów (58%). Priorytety w innych europejskich krajach skupiają się na zarządzaniu ryzykiem (60%), poprawie procesów (56%) oraz przygotowaniu do Bazylei III (54%).

Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzono wiosną br. wśród kadry zarządzającej wyższego szczebla w 250 europejskich bankach w 11 krajach. Również przedstawiciele polskich banków, których aktywa stanowią ponad 50% całego sektora, wzięli udział w badaniu.


poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: banki, sektor bankowy, polski sektor bankowy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: