eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Długoterminowe oszczędzanie: wygrywa IKE

Długoterminowe oszczędzanie: wygrywa IKE

2013-06-20 09:56

Przeczytaj także: Bankowe IKE może być opłacalne


Wiek najmniej różnicuje wiedzę o Programach Systematycznego Oszczędzania, choć warto zauważyć, iż najmniej osób deklarujących wiedzę na ich temat jest wśród osób poniżej 25 roku życia. Wiedzę o IKE najczęściej deklarują osoby w wieku 25-54 lata, a IKZE w niemal równym stopniu znane jest badanym w kategoriach wiekowych z przedziału 25-64 lata, natomiast znacznie rzadziej wiedzę, czym jest ten produkt deklarują osoby, które nie ukończyły 25 lat. Wiedzę na temat PPE najczęściej deklarują osoby będące w wieku 45-54 lata, natomiast na czym polegają te programy wiedzą jedynie nieliczne osoby, które nie przekroczyły 24 roku życia.

Poziomem deklarowanej wiedzy na temat IKE, IKZE, PPE i PSO pozytywnie wyróżniają się osoby zajmujące stanowiska kierownicze, specjaliści z wyższym wykształceniem oraz pracownicy administracyjno-biurowi. Warto też zwrócić uwagę, iż niskim stopniem poinformowania o IKE, IKZE, PPE i PSO wyróżniają się na tle innych grup zawodowych rolnicy indywidualni, natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą poza rolnictwem zasadniczo nie różnią się pod tym względem od ogółu badanych. Brak wiedzy o tych produktach dominuje także wśród emerytów i rencistów, a więc osób, które nie są już aktywne zawodowo i najprawdopodobniej nie wrócą już na rynek pracy.

Zainteresowanie oszczędzaniem na emeryturę wśród osób nieposiadających IKE, IKZE, PSO i PPE

Zdecydowana większość (81%) osób, które dotychczas nie posiadają żadnego z czterech produktów, których dotyczyło badanie (tzn. IKE, KZE, PSO i PPE) nie zamierza oszczędzać na emeryturę w żadnym z nich. Nieliczni, którzy – po przedstawieniu im charakterystyki tych produktów – zadeklarowali chęć oszczędzania najczęściej wskazywali, że spośród czterech zaprezentowanych produktów wybraliby Indywidualne Konto Emerytalne. IKE wskazało 38% jeszcze nie oszczędzających, ale zainteresowanych oszczędzaniem (co stanowi 4% ogółu dorosłych Polaków). Co czwarty deklarujący chęć oszczędzania wybrałby Program Systematycznego Oszczędzania (PSO). Mniejsze zainteresowanie wzbudziły IKZE i PPE.

fot. mat. prasowe

Czy zamierza Pan(i)i oszczędzać na emeryturę w jednym z ww. produktów?

Zdecydowana większość (81%) osób, które dotychczas nie posiadają żadnego z czterech produktów, których dotyczyło badanie (tzn. IKE, KZE, PSO i PPE) nie zamierza oszczędzać na emeryturę w żadnym z nich.


Przeprowadzone analizy wielozmiennowe wykazały, że - tak jak w przypadku wiedzy i korzystania z produktów służących długoterminowemu oszczędzaniu - zainteresowanie rozpoczęciem oszczędzania na emeryturę w jednym z czterech produktów, których dotyczyło badanie (tzn. IKE, IKZE, PSO i PPE) różnicuje przede wszystkim wiek badanych, ich poziom wykształcenia oraz sytuacja na rynku pracy.

Zainteresowanie rozpoczęciem oszczędzania w jednym z czterech produktów, których dotyczyło badanie (tzn. IKE, IKZE, PSO i PPE), jest tym większe im niższy jest wiek badanych.

Spośród osób mających mniej niż 25 lat aż 36% dotąd nieposiadających żadnego z ww. produktów deklaruje zamiar rozpoczęcia oszczędzania, a wśród badanych z grupy wiekowej 25-34 lata jest ich blisko jedna czwarta (23%).

Warto też zwrócić uwagę, iż chęć oszczędzania w IKE, IKZE, PSO lub PPE bardzo często deklarują też osoby młode, które nie weszły jeszcze na rynek pracy, czyli uczniowie i studenci (42%). Wśród osób obecnie niepracujących zawodowo ponadprzeciętnie często zainteresowanie oszczędzaniem na przyszłą emeryturę w tych produktach deklarują bezrobotni (28%).

Zamiar rozpoczęcia oszczędzania na emeryturę w IKE, IKZE, PSO lub PPE deklarowany jest też tym częściej im wyższy jest poziom wykształcenia badanych – najwięcej zainteresowanych jest wśród osób z wyższym wykształceniem a najmniej wśród respondentów z wykształceniem podstawowym.

Oszczędzaniem w IKE, IKZE, PSO lub PPE praktycznie nie są zainteresowani rolnicy, natomiast przedsiębiorcy prowadzący działalność poza rolnictwem nie odbiegają w swych deklaracjach od ogółu badanych.

Co skłoniłoby Polaków do samodzielnego oszczędzania na przyszłą emeryturę?

Badanych, którzy nie wyrazili zainteresowania oszczędzaniem w jednym z czterech produktów, których dotyczyło badanie (tzn. IKE, IKZE, PSO i PPE) zapytano o czynniki, które mogłyby ich skłonić do samodzielnego oszczędzania na emeryturę.

Warto zwrócić uwagę, iż hierarchia motywów wygląda tak samo – niezależnie od tego czy bierzemy odsetki wszystkich wskazań, czy analizujemy czynniki wskazywane przez badanych jako najbardziej istotne (tzn. na pierwszym miejscu), czy też analizujemy ranking skonstruowany według rang przypisanych przez respondentów poszczególnym czynnikom.

fot. mat. prasowe

Co skłoniłoby Pana/Panią do samodzielnego oszczędzania na emeryturę?

Warto zwrócić uwagę, iż hierarchia motywów wygląda tak samo – niezależnie od tego czy bierzemy odsetki wszystkich wskazań, czy analizujemy czynniki wskazywane przez badanych jako najbardziej istotne (tzn. na pierwszym miejscu), czy też analizujemy ranking skonstruowany według rang przypisanych przez respondentów poszczególnym czynnikom.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: