eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dobre dane, ale nie na tyle, by umocnić dolara amerykańskiego

Dobre dane, ale nie na tyle, by umocnić dolara amerykańskiego

2013-06-14 10:09

Dobre dane, ale nie na tyle, by umocnić dolara amerykańskiego

USD/CAD, interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajsze dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych pozwoliły utrzymać apetyt na ryzyko wśród globalnych inwestorów. Na US500 obroniliśmy najbliższe wsparcie (1597), rosły także azjatyckie indeksy. Detaliści w USA sprzedali w maju więcej dóbr niż w kwietniu i więcej niż oczekiwali ekonomiści ankietowani przez agencje informacyjne (0.6% m/m, kiedy oczekiwano 0.4% m/m). Takie odczyty pozwoliły podnieść indeksy, ale było to za mało, aby umocnić amerykańskiego dolara. Waluta ta traciła nie tylko do swoich partnerów z G10, ale także walut z bloku EM (rynki wschodzące). EUR/USD jest najwyżej od lutego tego roku.

Przeczytaj także: S&P podnosi perspektywę ratingu USA, BoJ czeka

Wygląda na to, że rynki nie wierzą w szybkie nadejście QExit. Z niecierpliwością czekamy zatem na kolejne posiedzenie FOMC (19 czerwiec) i dalsze wskazówki na konferencji Bena Bernanke.

W dzisiejszym kalendarzu warto zwrócić uwagę na inflację ze Strefy Euro (godz. 11:00), a następnie sprzedaż hurtową w Kanadzie (14:30). Dolar kanadyjski zachowuje się najlepiej z bloku commodity currencies i jeśli dzisiejsze dane będą przynajmniej zgodne z konsensusem, możemy zobaczyć dalsze umacnianie tej waluty wobec dolara amerykańskiego oraz AUD i NZD. Ostatni raport BoC o stabilności finansowej wskazywał na zmniejszające się ryzyko płynące z rynku mieszkaniowego i zadłużenia gospodarstw domowych. Jeśli główne czynniki ryzyka dla polityki Banku Centralnego ustają, a wzrost gospodarczy w Kanadzie będzie napędzany odbiciem w USA, BoC może szybciej zdecydować się na podwyżkę stóp.

Kluczowe dane ukażą się o 15:55. Po nieco lepszych danych o sprzedaży detalicznej inwestorzy będą szukali potwierdzenia tego trendu w nastrojach amerykańskich konsumentów. Przewiduje się, że wstępny odczyt wskaźnika Uniwersytetu Michigan wyniósł w czerwcu 84.9 pkt. (ostatnie dane zostały zrewidowane w górę do 84.5 z 83.7).

fot. mat. prasowe

USD/CAD, interwał czterogodzinny

USD/CAD, interwał czterogodzinny


Powracając do perspektyw CAD, para USD/CAD po kilku nieudanych atakach na poziom 1.0400, powróciła w okolice 1.0200 i tutaj nastąpiła chwilowa konsolidacja. Jak zostało wskazane wcześniej, lepsze dane o 14:30 pozwolą na kontynuację spadków. Kluczowy opór to 1.0143. Ewentualne wzrosty powinien powstrzymać opór 1.0215. Gdyby jednak inwestorzy powracali do dolara amerykańskiego, kolejne poziomy to 1.0235 oraz kluczowy 1.0284. W krótkim terminie więcej argumentów jest po stronie CAD.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Szansa na wybicie na ropie BRENT

fot. mat. prasowe

BRENT, interwał dzienny

BRENT, interwał dzienny


Od drugiej połowy kwietnia kurs ropy typu Brent poruszał się w kanale horyzontalnym, z zakresem wahań kilku Dolarów Amerykańskich. W połowie zeszłego tygodnia kurs z powodzeniem przełamał linię trendu spadkowego, zapoczątkowanego w lutym. Obecnie na wykresie możemy obserwować podejście pod linię oporu pokrywającą się z 38.2 proc. zniesieniem Fibonacciego wspomnianego wcześniej trendu spadkowego.

Przebicie tego oporu otworzyłoby drogę do dalszego umocnienia ropy Brent. Wsparcie dla kursu stanowią uformowane ostatnio dwie linie trendu wzrostowego oraz 23.6 proc. zniesienie Fibo. Przebicie psychologicznego poziomu 100 USD za baryłkę będzie oznaczało zanegowanie scenariusza wzrostowego i możliwość przebicia minimów z połowy kwietnia.

Z ostatnich danych fundamentalnych na uwagę zasługują opublikowane w środę cotygodniowe odczyty zapasów ropy, które w poprzednim tygodniu wzrosły o 2.5 mln baryłek, podczas gdy rynek spodziewał się spadku zapasów ropy o 1.4 mln baryłek. Wczoraj z kolei EIA (Energy Information Administration) opublikował informacje o szacowanej produkcji ropy w USA. Zgodnie z szacunkami EIA do końca tego roku produkcja ropy crude w USA sięgnie 7.29 mln baryłek dziennie, co oznacza wzrost o ponad 10 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, natomiast globalne dzienne zużycie osiągnie ponad 90 mln baryłek. Informacje z USA mogły pogorszyć sentyment wobec czarnego złota, jednak nie przeszkodziły one we wzrostach. Nastroje podbudowały za to wczorajsze dane z amerykańskiego rynku pracy.

Dzisiaj nastroje na rynku zostaną zdeterminowane przez popołudniowe odczyty ze Stanów Zjednoczonych. W związku z ostatnimi oznakami ożywienia, można się spodziewać dość mocnych odczytów z amerykańskiej gospodarki. Co powinno przełożyć się na umocnienie surowców.

Spadki na Czeskiej Koronie ze skandalem politycznym w tle

fot. mat. prasowe

EUR/CZK, interwał dzienny

EUR/CZK, interwał dzienny


Korona Czeska wczoraj przed południem uległa znacznej przecenie wobec większości walut. Wyprzedaż CZK wiązała się z ujawnieniem skandalu korupcyjnego na najwyższych szczeblach władzy. Zaaresztowani zostali m.in. szefowa Kancelarii premiera, szef urzędu rady ministrów, były szef wywiadu wojskowego oraz były szef rządzącej obecnie Obywatelskiej Partii Demokratycznej. Więcej informacji na ten temat pojawi się z pewnością jutro. Już teraz mówi się o ryzyku upadku rządu, co z pewnością przyczyniło by się do osłabienia Czeskiej Korony.

W ujęciu analizy technicznej EUR/CZK wprawdzie na początku wczorajszego dnia dynamicznie się umocnił, jednak po południu, Korona zaczęła odrabiać straty. Wykres EUR/CZK po osiągnięciu dziennych maksimów w okolicy poziomu 25.732 (23,6 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej trwającej od września ubiegłego roku) powrócił w okolice poziomu wczorajszego otwarcia. Tym samym nienaruszona pozostała linia trendu spadkowego, dając szansę na kontynuację trwającego od połowy maja umocnienia Czeskiej Korony. Najbliższe istotne wsparcie wykres EUR/CZK powinien odnaleźć w okolicach 38.2 proc. zniesienia Fibo, które testowane było w ostatnią środę. Od tego poziomu kurs może odbić się, czemu sprzyjać pewnie będzie niepewność polityczna u naszych południowych sąsiadów.

Z ostatnich odczytów makro, na uwagę zasługują opublikowane w poniedziałek dane o inflacji konsumenckiej w maju, która podobnie jak w Polsce okazała się niższa niż oczekiwania (-0.2% m/m i 1.3% r/r, wobec prognozy 0.0% m/m i 1.6% r/r). Najbliższe istotne wydarzenia w kalendarzu makro Czech to przyszłotygodniowe dane o inflacji PPI oraz zaplanowane na koniec miesiąca posiedzenie CNB i decyzja ws. wysokości stóp procentowych.

Ostatnie wydarzenia
  • USA: Wyniki sprzedaży detalicznej w maju 0.6%, prognoza 0.4%
  • USA: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych 334 tys., prognoza 345 tys.
  • Polska: Wczorajsze wypowiedzi Andrzeja Raczko, członka zarządu NBP, przyczyniły się do gwałtownego umocnienia PLN, Raczko zapowiedział obniżenie prognozy wzrostu PKB na ten rok, oczekiwanie istotnej poprawy koniunktury w 2014 r., obniżenie prognozy inflacji średniorocznej CPI poniżej 1% z 1.6%. Raczko ocenił ostatnie osłabienie PLN jako przejściowe.
  • Polska: Inflacja CPI w maju -0.1% m/m i 0.5% r/r, to najniższy poziom od 7 lat, prognoza 0.1% m/m i 0.7% r/r

Kalendarz na najbliższe godziny

HUF 09:00 Produkcja przemysłowa (kwiecień), prognoza 1.2% m/m

EUR 11:00 Inflacja konsumencka (maj), prognoza 1.4% r/r

PLN 14:00 Wskaźnik inflacji bazowej (maj), prognoza 1.2% r/r

CAD 14:30 Sprzedaż producentów (kwiecień), prognoza 0.3%

USD 14:30 Inflacja producencka PPI (maj), prognoza 0.1% m/m

USD 15:15 Produkcja przemysłowa (maj), prognoza 0.3%

USD 15:55 Indeks Uniwersytetu Michigan – dane wstępne (czerwiec), prognoza 84.9

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: