eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Emerytura: jakie sposoby oszczędzania?

Emerytura: jakie sposoby oszczędzania?

2013-05-31 08:10

Przeczytaj także: Oszczędzanie na emeryturę: wystarczy 100 złotych


Scenariusz nr 2 – Wino, złoto i monety

Wśród inwestycji alternatywnych pojawiają się również takie propozycje, jak metale szlachetne, monety a nawet wino. Z pewnością są to ciekawe propozycje dla osób szukających nie tylko nowego hobby ale wysokiej stopy zwrotu. Inwestycje w alkohole – nie tylko w wina, ale także w whisky, czy koniaki – mimo, że wydają się inwestycjami dla koneserów i znawców, w dodatku o zasobnym portfelu, są dostępne już przy relatywnie niskim wkładzie. Wystarczy bowiem od kilku do kilkunastu tysięcy by inwestycję rozpocząć a można liczyć się nawet z ok. 20 -30% roczną stopą zwrotu. Ponadto, są to inwestycje o znacznie krótszym terminie. Z reguły inwestycja w wino trwa od 2 do 5 lat. Jak to wygląda w praktyce? Klient kupuje z reguły skrzynkę z 12 butelkami wybranego trunku. Skrzynka oczywiście nie jest dostarczana do niego do domu (choć i taka opcja jest oczywiście możliwa, już po „leżakowaniu”), ale wino jest przetrzymywane w odpowiednich warunkach w wybranych piwnicach np. we Francji, Wielkiej Brytanii czy w kraju, z którego wino pochodzi. Możliwy jest też zakup wina w opcji en primeur, to znaczy zanim trafi ono do sprzedaży czyli gdy jeszcze „leżakuje”. Wówczas inwestycja jest rodzajem kontraktu terminowego. Inwestycja w wino to inwestycja w dużej mierze niezależna od rynków kapitałowych, a więc relatywnie bezpieczna. Jednak oczywiście – jak każda inwestycja - zawsze niesie ze sobą pewien stopień ryzyka.

Numizmatyka – podobnie jak niegdyś filatelistyka – jest dość popularna w Polsce. Narodowy Bank Polski jest głównym oferentem nowych monet kolekcjonerskich, a większość obrotu odbywa się pomiędzy inwestorami nie tylko w Polsce ale na całym świecie. Często prywatne kolekcje są po prostu tworzone w zaciszu domowym poprzez zakup monet na ogólnodostępnych portalach transakcyjnych. Ważny jest oczywiście nakład czyli wielkość emisji – im mniejsza, tym wyższa cena do osiągnięcia na rynku numizmatycznym. Oczywiście pomijając rodzaj kruszcu z jakiego została moneta wykonana – tj. złota, srebra czy platyny.

Zakup metali szlachetnych – w tym złota - w długiej perspektywie jest opłacalny. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na długoterminowy trend cen tego kruszcu. W 2000 roku cena za uncję wynosiła ok. 272 USD, dziś wynosi już 1.385 USD. Nie oznacza to jednak, że inwestorzy nie przeżywali trudnych chwil. W roku 2012 nastąpił znaczący spadek cen i to z pułapu 1.666 USD za uncję[1]. Tym, którzy zainwestowali właśnie rok temu z pewnością przybyło siwych włosów, jednak patrząc właśnie z perspektywy 10 a nawet 20 lat, inwestorzy mogli pomnożyć swój kapitał i uzyskać zwrot rzędu kilkuset procent.

Scenariusz nr 3 – Z wyższej półki

Jeśli nie zakup nieruchomości, złota, wina ani monet to może coś z wyższej półki? Jeśli szukamy bardziej alternatywnych technik inwestycyjnych, a przy tym chcielibyśmy rozwinąć swoje dodatkowe zainteresowania może warto rozważyć zakup dzieła sztuki, albo samochodu klasycznego. Choć brzmi to egzotycznie, jest naprawdę bardzo opłacalne. Z ostatnich badań wynika, że coraz więcej osób na świecie inwestuje w sztukę. Wartość wybranych dzieł stale – a i samych artystów – rośnie, ponieważ czynnikiem wartościującym bywa tu… wiek. Na pewno przed tego typu inwestycją należy wesprzeć się opinią doradcy, eksperta czy marszanda z domu aukcyjnego. Według raportu ArtPrice aż 80% zakupionych dzieł sztuki nie kosztowało więcej niż 5.000 USD czyli około 15.500 PLN.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: