eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty walutowe: duże korzyści i sporo ryzyka

Kredyty walutowe: duże korzyści i sporo ryzyka

2013-05-17 11:36

Przeczytaj także: Kredyty walutowe finiszują?


Kupić tanio, sprzedać drogo

Dwa powyższe przykłady pokazują, że inwestycja w nieruchomość przy kredycie w obcej walucie może nieść za sobą zarówno duże korzyści jak też - szczególnie w krótkim czasie - spore ryzyka. Oczywiście – im dłuższy okres inwestycji – tym pewniejszy zwrot i mniejsze ryzyko. Oczywiście wszystkich czynników ryzyka nie da się oszacować przed podjęciem długoterminowego zobowiązania, jednak to co z pewnością warto zrobić, to przede wszystkim określić indywidualny, akceptowalny poziom ryzyka dla określonej inwestycji.

Po drugie dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie - jakiego zwrotu z inwestycji się spodziewamy, czyli ile możemy zyskać na kupnie i sprzedaży mieszkania (oczywiście po odliczeniu oczywistych kosztów – np. odsetki i pozostałe koszty kredytu, niezbędne ubezpieczenia, opłaty za czynsz, remonty itp.). Powinniśmy także określić czas na jaki decydujemy się zaciągnąć kredyt – odnosząc się do powyższego, im dłuższy okres inwestycji tym pewniejszy zwrot i mniejsze ryzyko.

„Przy inwestycji w nieruchomości należy rozważyć okres przynajmniej 10 – 15 lat. W przeciwnym razie występuje duże ryzyko, że trafimy na niekorzystny trend rynkowy i do inwestycji, która miała przynosić zyski będziemy musieli dopłacić – tak jak to pokazuje przykład nr 2. Jeżeli posiadamy „wolne” środki warto je podzielić tak, aby część przeznaczyć na inwestycję w nieruchomości i część w bardziej płynne aktywa jak: lokaty, akcje czy programy regularnego oszczędzania. Warto też zadbać o to aby suma naszych zobowiązań miała pokrycie w ubezpieczeniach na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Z nich zostaną pokryte nasze zobowiązania, a majątek zostanie „w rodzinie” – mówi Leszek Zięba ekspert Aspiro.

Przed podjęciem decyzji na pewno należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy: plany KNF dotyczące zmian w zapisach w Rekomendacji S oraz obniżki stóp procentowych ogłaszanych zarówno przez RPP i EBC. Jak na razie KNF nie przedstawił ostatecznej wersji dokumentu, ale jedną z proponowanych zmian jest możliwość uzyskania kredyty tylko w walucie w jakiej są nasze zarobki. Czyli jeżeli z naszych wyliczeń wynika, że kredyt w obcej walucie będzie korzystny należy podjąć decyzję w miarę szybko. Druga sprawa to obniżki stóp procentowych. Rada EBC w ostatnich dniach obniżyła stopę procentową EURIBOR 3M z 0,75 na 0,50 % - obecna wysokość stopy jest najniższa w historii co ma wpływ na raty kredytu – są coraz niższe. Z kolei kiedyś mało atrakcyjne, kredyty złotówkowe przy obecnych obniżkach stóp procentowych ogłaszanych regularnie od listopada 2012 roku przez RPP stawiają kredyty w rodzimej walucie w coraz lepszym świetle. Dokładając do tego wysokie marże dla kredytów walutowych różnica pomiędzy tymi kredytami zaczyna się zacierać. Można się zatem zastanowić czy w ogóle należy brać pod uwagę kredyt w walucie, czy może w tym korzystnym czasie na rynku kredytów złotówkowych skorzystać z tej opcji.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: