eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek surowców czuje spowolnienie

Rynek surowców czuje spowolnienie

2013-04-24 11:40

Przeczytaj także: Rynki surowcowe 2013


Trend zaczął się „psuć” tuż po ustanowieniu ostatniego rekordu wszech czasów, czyli od września 2011 r. Od tamtego czasu notowania poruszały się w przedziale od 1500 do 1800 dolarów za uncję, przy czym jego górne ograniczenie ani razu nie zostało trwale pokonane, mimo trzykrotnie ponawianych prób. Po ostatniej, z października 2012 r., spadkowa tendencja stawała się coraz bardziej wyraźna, a dynamiczne przełamanie dolnego ograniczenia, które miało miejsce w połowie kwietnia, definitywnie przesądziło o losach trendu. Nie oznacza to jeszcze początku bessy, jak zaczynają wieszczyć ci, którzy jeszcze niedawno przepowiadali nowe rekordy notowań kruszcu. Najbardziej prawdopodobny scenariusz na najbliższych kilka-kilkanaście miesięcy to trend boczny o zasięgu od 1200 do 1500 dolarów za uncję.

fot. mat. prasowe

Zmiany cen surowców od początku roku i w ostatnich tygodniach (w proc.)

Warto zauważyć, że w ostatnich tygodniach, mniej więcej od początku lutego, notowania miedzi i ropy naftowej poszły w dół mocniej, niż ceny złota. Złoto imponowało dynamiką zmian w trakcie kilku sesji w połowie kwietnia, ale silniejsze, przekraczające łącznie 16 proc. spadki miały miejsce w przypadku miedzi i ropy naftowej.


Jednym z czynników, przemawiających, zdaniem części ekspertów, za spadkiem cen złota miałaby również być poprawa koniunktury w gospodarce, szczególnie amerykańskiej. Choć rzeczywiście jest ona w stosunkowo niezłej formie, to jednak o ożywieniu wciąż jeszcze trudno mówić. Ponadto, ożywienia nie widać w innych częściach świata, od Europy, po Azję, z Chinami i Japonią w roli głównej. Gdyby rzeczywiście na horyzoncie pojawiały się oznaki przełamywania niekorzystnych tendencji w globalnej gospodarce, na rynkach surowcowych powinna zagościć hossa. Tymczasem mamy na nich do czynienia z zupełnie odmienną sytuacją. Pomijając najbardziej spekulacyjne notowania złota i srebra, średnioterminowa tendencja spadkowa jest widoczna niemal wszędzie. Obejmuje zarówno surowce przemysłowe, jak i rolne, choć te ostatnie w nieco mniejszej skali.

Warto zauważyć, że w ostatnich tygodniach, mniej więcej od początku lutego, notowania miedzi i ropy naftowej poszły w dół mocniej, niż ceny złota. Złoto imponowało dynamiką zmian w trakcie kilku sesji w połowie kwietnia, ale silniejsze, przekraczające łącznie 16 proc. spadki miały miejsce w przypadku miedzi i ropy naftowej. Te kluczowe z punktu widzenia oceny koniunktury gospodarczej surowce tanieją także w średnioterminowej perspektywie. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy ich notowania obniżyły się od 13 proc. w przypadku miedzi do 16 proc. w przypadku ropy.

Najwyraźniej inwestorzy działających na rynkach surowcowych nie dostrzegają wystarczających sygnałów ożywienia w gospodarce. Nie zareagowali także w najmniejszym stopniu na ogłoszenie potężnego bodźca monetarnego przez japoński bank centralny. Zdecydowana, długotrwała i powszechna tendencja spadkowa na surowcowych rynkach oraz ich niewrażliwość na impulsy nie związane bezpośrednio z sytuacją gospodarczą wskazuje, że globalne ożywienie może nadejść znacznie później, niż się tego oczekuje.

Opóźnienie nadejścia poprawy sytuacji w globalnej gospodarce miałoby niekorzystne skutki dla rynków akcji, także tych najbardziej dojrzałych, takich jak Wall Street, dyskontujących już scenariusz ożywienia. W tej chwili najbardziej cierpią giełdy krajów, których gospodarki w znacznej mierze zależne są od eksportu surowców, jak na przykład Rosja, Brazylia, Chile oraz indeksy takie, jak WIG20, w których znaczny udział mają spółki surowcowe.

Można mieć nadzieję, że właśnie te rynki i indeksy jako pierwsze zasygnalizują zmianę tendencji w gospodarce, w czasie gdy giełdy dojrzałe będą martwić się, podobnie jak obecnie złoto, powrotem do bardziej normalnej polityki pieniężnej w wykonaniu Fed.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: