eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Niepokojące wieści z chińskiej gospodarki

Niepokojące wieści z chińskiej gospodarki

2013-03-13 10:51

Niepokojące wieści z chińskiej gospodarki

HangSeng © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wall Street w zasadzie codziennie notuje nowe maksima, z niewielką przeceną poradził sobie także niemiecki DAX30 i również jest na kilkuletnich szczytach. Korekta się spóźnia? Nie w Chinach, druga kolejna sesja przyniosła wyraźny spadek notowań, które są już ponad 10% poniżej tegorocznych szczytów. Dziś dane o sprzedaży w USA oraz rynek pracy w Australii.

Przeczytaj także: Spokojny początek tygodnia na rynkach finansowych

Bank Chin zaniepokojony inflacją, rynkiem nieruchomości

W poniedziałek pisaliśmy o niepokojących danych z chińskiej gospodarki. Wskaźniki PMI, jak i dane o produkcji i sprzedaży detalicznej wskazały na lekkie wyhamowanie wzrostu, które może sugerować (choć nie musi, warto poczekać na potwierdzenie takiego sygnału w kolejnym miesiącu) wygaszanie ubiegłorocznego impulsu. Wielokrotnie wskazywaliśmy, iż poprawa koniunktury w Chinach (do połowy ubiegłego roku wiele mówiło się o zagrożeniu spowolnieniem w tamtejszej gospodarce) będzie przejściowa i być może słabsze dane są pierwszymi symptomami tego co nachodzi.

To jednak tylko część problemu. Zasadniczym zagrożeniem jest nie spadek tempa wzrostu z 8 do 7 czy 6,5% przez niższą dynamikę produkcji, ale załamanie na rynku nieruchomości, które wydaje się nieuniknione, choć trudno przewidzieć jego przebieg. Piszemy o tym ponownie dziś, gdyż szef Banku Chin powiedział właśnie (podczas wystąpienia w chińskim parlamencie, gdzie liderzy partyjni pracują nad celami ekonomicznymi na ten rok), iż Bank będzie bacznie przyglądał się rosnącej inflacji, która okazała się wyższa do oczekiwań (wzrosła do 3,2%). Zhou Xiaochuan powiedział także, iż należy zintensyfikować wysiłki na rzecz ograniczenia spekulacji na rynku nieruchomości oraz wzrostu cen w bieżącym roku, ale zaznaczył, iż polityka monetarna nakierowana będzie przede wszystkim na inflację. Tak czy owak wygląda na to, iż po ubiegłorocznej ekspansji w tym roku czeka nas zacieśnienie polityki, a to może oznaczać wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego. Zwiększa to także ryzyko załamania koniunktury na rynku nieruchomości, które może mieć katastrofalne konsekwencje nie tylko dla wzrostu w Chinach, ale w całej globalnej gospodarce.

Bundesbank ostrzega Paryż

Prezesowi Bundesbanku nie spodobała się przychylna opinia komisarza Olliego Rhena w kwestii odroczenia terminu obniżenia deficytu francuskiego sektora finansów publicznych poniżej 3% na kolejny rok po tym, jak wobec słabej koniunktury stało się jasne, iż Francuzi nie będą w stanie zrobić tego w 2013 roku. Głos Weidmanna jest jednak odosobniony - nawet stanowisko niemieckiego rządu jest tu bardziej elastyczne. Zazwyczaj rygorystyczny szef niemieckiego ministerstwa finansów powiedział, iż jakkolwiek należy trzymać się reguł, to ostateczne zdanie w tej kwestii należy do KE. Dla rynku istotne jest w tej kwestii utrzymywanie się niskiej premii za ryzyko od francuskich obligacji (ok. 65bp wobec bundów). Jakkolwiek problemy Francji stanowią ryzyko dla takiej wyceny, na ten moment nie obserwujemy tu nerwowych reakcji. W ostatnim czasie spadły też premie od włoskich i hiszpańskich papierów, a to (w połączeniu z obecną sytuacją techniczną) daje wręcz szansę na przynajmniej przejściowe odreagowanie w notowaniach EUR/USD.

Wracają publikacje danych - dziś sprzedaż w USA

Druga połowa tygodnia będzie zdecydowanie bardziej intensywna pod względem publikacji danych makro. Dziś figurą dnia jest sprzedaż detaliczna w USA (13.30, konsensus +0,5% m/m). Popyt konsumpcyjny w ostatnim czasie w USA nie wyglądał najlepiej, dlatego rynek może przywiązywać do tych danych wagę. Tym niemniej, po ostatniej publikacji danych o zatrudnieniu to rynek pracy pozostaje obecnie w centrum uwagi. Dane z rynku pracy zostaną z kolei opublikowane w nocy w Australii i mogą mieć istotne znaczenie dla AUD/USD, który zdecydowanie odreagowuje ostatnią przecenę.

Na wykresach:

fot. mat. prasowe

HangSeng

Wykres notowań indeksu HangSeng


HangSeng (kontrakt), D1 - po niewielkim odreagowaniu w ubiegłym tygodniu chiński indeks akcji ponownie nurkuje, testując nie tylko dołki z końca lutego, ale także zniesienie 38,2% jesienno-styczniowej hossy; silny impuls z dwóch ostatnich sesji sugeruje, iż możemy obserwować kolejną falę korekty, która może prowadzić nas nawet do 61,8% zniesienia i lokalnych dołków z listopada na poziomie 10200-10300 pkt.; po drodze mamy jeszcze szczyt z początku listopada (10920 pkt.), który może służyć jako ewentualne wsparcie; co ciekawe, w połowie ubiegłego roku to chiński rynek z opóźnieniem zareagował na poprawę koniunktury na rynkach w Europie i USA, czy tym razem będzie odwrotnie?

fot. mat. prasowe

AUD/USD

Wykres kursu AUD/USD


AUD/USD, D1 - pogorszenie nastrojów w Chinach nie powinno służyć notowaniom dolara australijskiego, tymczasem ten zyskuje wobec USD trzeci dzień z rzędu; powoduje to splot dwóch czynników; po pierwsze dalszą przecenę AUD blokuje koniunktura na Wall Street - rynki te są wyraźnie powiązane; po drugie, dzienna świeca młota, za pomocą której para obroniła dolne ograniczenie wielomiesięcznej konsolidacji (1,015-1,06) mogła stać się dla wielu inwestorów sygnałem powrotu do AUD; na ten moment para dociera do kluczowego oporu wewnątrz kanału (1,0343), a w Australii mamy zaplanowaną kluczową publikację danych (rynek pracy); być może zatem w ciągu najbliższych 24 godzin będziemy mieć tu rozstrzygnięcie, czy uda się pokonać wspomniany opór, otwierając drogę do 1,06, czy też podaż wróci na rynek i czeka nas retest 1,015

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Przemysław Kwiecień / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: