eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Ten tydzień należy do banków centralnych

Ten tydzień należy do banków centralnych

2013-02-04 11:20

Ten tydzień należy do banków centralnych

EUR/PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Końcówka minionego tygodnia przyniosła wzrost zmienności na głównych parach walutowych. Pozytywny klimat inwestycyjny i apetyt na bardziej ryzykowne aktywa utrzymywał się, pomimo mieszany danych jakie napłynęły z USA.

Przeczytaj także: Czy komunikat FOMC zmieni obecny obraz rynku?

Z jednej strony mieliśmy nienajlepsze dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia wzrosła w styczniu do 7,9% a liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym zwiększyła się o 157tys., mniej niż prognozowano. Z drugiej strony opublikowany został bardzo dobry odczyt indeksu obrazującego kondycję przemysłu w USA, który wzrósł w styczniu do 53,1pkt. z 50,2pkt. miesiąc wcześniej. Ponadto, indeks Uniwersytetu Michigan mierzący nastroje amerykańskich konsumentów zanotował wzrost do 73,8pkt. Ostatecznie jednak rynki uznały, że Fed utrzyma ultra łagodną politykę pieniężną, co przełożyło się na dalszą deprecjację waluty amerykańskiej. Pomimo chwilowej słabości euro spowodowanej informacją, że w tym tygodniu banki spłacą tylko 3,5 mld euro w ramach programu LTRO, w dalszej części dnia EURUSD kontynuował zwyżkę testując okolice 1,3700. Dziś ma miejsce korekta silnych piątkowych wzrostów. Nie zmienia to jednak technicznego obrazu rynku na eurodolarze, który sprzyja wzrostom w średnim terminie.

Wydarzeniem tego tygodnia będą posiedzenia banków centralnych. Jako pierwszy o poziomie stóp procentowych zadecyduje Bank Rezerw Australii, jednak w tym przypadku nie oczekuje się zmian w polityce monetarnej. Bez echa powinna przejść również decyzja Banku Anglii w sprawie polityki pieniężnej. Gro uwagi będzie natomiast przykuwać posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i Europejskiego Banku Centralnego. W przypadku RPP spodziewane jest dalsze luzowania polityki monetarnej. Obniżka o 25pb jest już w cenach, w związku z czym dopiero głębsze cięcie kosztu pieniądza mogłoby się przełożyć na osłabienie złotego. Istotny będzie komunikat po posiedzeniu Rady i to, czy prezes Marek Belka powtórzy, że cykl obniżek stóp procentowych dobiega końca. W czwartek z kolei do głosu dojdzie Draghi. Konsensus rynkowy zakłada utrzymanie stopy referencyjnej na niezmienionym poziomie, jednak najistotniejsza będzie retoryka szefa ECB i to jak się on odniesie do repatriacji kapitału w ramach LTRO oraz czy zdecyduje się przedstawić stanowisko odnośnie silnej aprecjacji wspólnej waluty w ostatnim czasie.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: Według wstepnych danych inflacja HICP w strefie euro wyniosła w styczniu 2,0% rok do roku.
  • E-Z: Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w grudniu 11,7%, tyle samo ile w listopadzie.
  • UK: Indeks PMI z sektora przemysłowego spadła w styczniu do poziomu 50,8pkt. z 51,2pkt. po korekcie.
  • E-Z: Indeks PMI dla przemysłu strefy euro wzrósł w styczniu do 47,9pkt. z 46,1pkt. w grudniu. Analitycy prognozowali 47,5pkt.
  • GE: Indeks PMI dla przemysłu wzrósł w styczniu do 49,8pkt. z 46pkt. w grudniu.
  • US: Liczba miejsc pracy poza rolnictwem wzrosła w styczniu o 157tys. wobec wzrostu o 196tys. po korekcie miesiac wczesniej.
  • US: Stopa bezrobocia wyniosła w styczniu 7,9% wobec 7,8% prognozowanych przez analityków.
  • PL: W styczniu indeks PMI dla Polski wzrósł do 48,6pkt. z 48,5pkt. w grudniu.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia

Główne wydarzenia dnia w ujęciu domu maklerskiego IDMSA


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: