eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Problemy finansowe seniorów

Problemy finansowe seniorów

2013-01-22 12:50

Przeczytaj także: Problemy ze spłatą kredytu: jak ich uniknąć?


Dobre rady dla seniora

Z trudnych sytuacji bardzo często daje się wyjść na prostą, choć wymaga to wysiłku, zmiany nawyków dotyczących wydatków i precyzyjnej kontroli domowego budżetu. Sytuacja osób starszych jest jednak specyficzna. Możliwości zwiększenia dochodów są niewielkie, trudno też ograniczać np. wydatki na niezbędne leki.

- Najważniejsza zatem jest rozwaga w zaciąganiu zobowiązań, żeby do problemów z zadłużeniem w ogóle nie dopuścić. Seniorzy powinni z ogromną ostrożnością podchodzić do wszelkich ofert i okazji. Zanim weźmiemy pożyczkę, kartę kredytową czy dokonamy większego zakupu na kredyt, zastanówmy się, czy naprawdę tego potrzebujemy i – przed wszystkim – czy będziemy w stanie wszystko spłacić - radzi Piotr Krupa z KRUK S.A.

Chęć pomocy dzieciom i wnukom jest zrozumiała, jednak także w tej kwestii potrzebna jest rozwaga. Seniorzy biorą kredyty na sprzęt komputerowy, AGD, dzięki wziętej pożyczce pomagają młodym wyremontować mieszkanie. Niestety, sytuacja na rynku pracy jest bardzo niepewna i zawsze może okazać się, że mimo najszczerszych chęci rodzina nie będzie w stanie spłacać kredytu. Zawsze warto najpierw zadać sobie pytanie, jak w takim wypadku poradzimy sobie ze spłatą pożyczki.

Co zrobić w sytuacji, gdy senior popada w zadłużenie? Najgorsze jest chowanie głowy w piasek. Jeśli popadliśmy w długi, warto jak najszybciej skontaktować się z firmą obsługującą zadłużenie i szczerze opowiedzieć o swojej sytuacji finansowej. Najlepiej dopytać o możliwość rozłożenia należności na raty i ustalić ich wysokość. W tym celu warto dokładnie podać, ile wynosi nasza renta lub emerytura i jakie są nasze miesięczne wydatki. Wtedy raty zostaną dopasowane do naszych aktualnych możliwości ich spłaty.

- Z możliwości rozłożenia zadłużenia na raty w Grupie KRUK skorzystały już tysiące Polaków, wśród nich wiele osób starszych. Przeciętna wysokość raty to nieco ponad 162 zł. Ale zdarzają się też mniejsze kwoty rat, które pozwalają seniorom zacząć spłatę należności i z czasem pozbyć się ciążącego im zadłużenia – podkreśla Piotr Krupa z KRUK S.A.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

  • Prawo bankowe

    Witam, mam pytanie, czy jak spłaciłem wcześniej kredyt mogę starać się o zwrot prowizji banku? Ostatnio jakaś firma reklamowała się w ...

  • Pytanie o kredyt

    Witam, posiadam kredyt w jednym z banków, 50 tys. zł, oprocentowanie 9,90%. Chciałbym spłacić wcześniej kredyt, a moje pytanie brzmi czy ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: