eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Decyzja RPP bez większego wpływu na indeksy giełdowe

Decyzja RPP bez większego wpływu na indeksy giełdowe

2013-01-10 13:15

Decyzja RPP bez większego wpływu na indeksy giełdowe

Indeksy giełdowe i Fixing NBP © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Inwestorzy w środę czekali na informację dotyczącą poziomu stóp procentowych, jakie będą obowiązywały po decyzji RPP. Obniżenie głównej stopy o 25pb nie pomogło zbytnio inwestorom i główne indeksy nieznacznie zmieniły swoją wartość do zamknięcia z wtorku.

Przeczytaj także: WIG20 kończy spadkiem o 0,6 procent

Środa na rynkach giełdowych przebiegała bardzo spokojnie. Obroty na głównym indeksie WIG20 wyniosły 533 mln PLN. Indeks największych spółek wzrósł na zamknięciu o 0,19 proc. mWIG40 zmienił swoją wartość notując spadek o 0,55 proc., a SWIG80 zamknął się w okolicach poziomów z wtorku ok. 10503 pkt. (+ 0,02 proc.). Obroty na szerokim rynku wyniosły 659 mln PLN. Małe zmiany na polskiej giełdzie mogła spowodować wypowiedź prof. Belki, który poinformował o możliwej przerwie w lutym jeżeli chodzi o dalsze luzowanie polityki pieniężnej. Ta informacja zmieniła nieco nastroje na rynku polskim na bardziej ostrożną. Na rynki finansowe napłynęły też dane z niemieckiej gospodarki, które okazały się nieco lepsze od poprzednich i wyniosły - 3 proc r/r. w stosunku do poprzedniego odczytu na poziomie 3,9 proc r/r. w listopadzie.

fot. mat. prasowe

Indeksy giełdowe i Fixing NBP

Tabela obrazująca notowania indeksów giełdowych i fixing NBP


Po tak złej informacji główne indeksy europejskie przez chwilę zachowywały się słabo, po czym ostatecznie zakończyły środowe notowania na plusach. I tak FTSE wzrósł na zamknięciu o 0,74 proc., niemiecki DAX wzrósł o 0,30 proc. a francuski CAC40 zamknął wczorajszy dzień 0,30 proc. nad kreską. Sam przebieg notowań na europejskich rynkach był spokojny.

fot. mat. prasowe

WIG20 i Notowania Surowców

Tabela obrazująca notowania indeksu WIG20 i notowania surowców


W USA tez wzrosty. Główne indeksy zanotowały kolejne wzrosty. Dobry dla amerykańskich inwestorów dzień zaczął się od publikacji dobrych wyników kwartalnych koncernu aluminiowego Alcoa. Alcoa podała, że jej skorygowany zysk na akcję wyniósł w czwartym kwartale 6 centów, jak oczekiwali analitycy. Jej przychody w ostatnich 3 miesiącach 2012 roku wyniosły 5,9 mld USD. Okazały się one lepsze od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 5,6 mld USD. Dobre okazały się też prognozy dotyczące wzrostu popytu na aluminium w 2013 r. Ich wzrost szacuje się na 7 proc. po wzroście o 6 proc. w 2012 r.

Czwartek zaczął się od publikacji dobrych danych płynących z Chińskiej gospodarki. W przeciwieństwie do reszty świata, Chiny mogą pochwalić się znacznym wzrostem bilansu handlowego, który wzrósł w grudniu do 31,6 mld USD wobec poprzednich 19,6 mld USD. Eksport r/r wzrósł o 14,1 proc. (prognoza 4 proc.) a import r/r 6 proc. ( prognoza 3 proc. ). Dzisiaj poznamy decyzję ECB o wysokości stóp procentowych w Eurolandzie. Obecnie wynoszą one 0,75 proc.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: