eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słabe dane makroekonomiczne z USA

Słabe dane makroekonomiczne z USA

2012-11-16 13:42

Słabe dane makroekonomiczne z USA

S&P500, AUD/USD © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W ostatnich miesiącach już w zasadzie przyzwyczailiśmy się do tego, że to Europa ma kłopoty, zaś amerykański rynek jest znacznie bardziej odporny. W ostatnim czasie jednak to na Wall Street nastroje są wyjątkowo złe. Rynek europejski, w tym polski, jest jak na razie zadziwiająco odporny. Czy to się zmieni?

Przeczytaj także: Nerwowy początek tygodnia na rynkach wschodzących

Słabe dane z USA, niedźwiedzie nadal rządzą

Kolejne dane z USA nie zachwyciły. Kolejka po zasiłek dla bezrobotnych wydłużyła się aż do 439 tys. z 361 tys. przed tygodniem. Co prawda jest to prawdopodobnie w ogromnym stopniu spowodowane zakłóceniami wywołanymi przez huragan Sandy, jednak dane z pewnością powodem do pozytywnej reakcji nie były. W przypadku bardzo słabego odczytu indeksu aktywności w rejonie Filadelfii trudno już szukać wymówek. Indeks obniżył się do poziomu -10,7 pkt., w zasadzie negując trzy miesiące wzrostów. Indeks z rejonu Nowego Jorku był nieco powyżej oczekiwań (-5,2 pkt. wobec konsensusu -7,2 pkt.), jednak nie jest to duża różnica, a co więcej obydwa indeksy ze wschodniego wybrzeża są w tym momencie na sporych minusach. Sugeruje to, iż jakkolwiek poprawa sytuacji gospodarczej w USA jest zauważalna, następuje ona powoli, a to zachęca inwestorów do przyłączania się do korekty.

Dziś o 15.15 dane o produkcji. Wobec słabych wskaźników wyprzedzających trudno spodziewać się wyraźnego przyspieszenia produkcji. W sierpniu i wrześniu roczna dynamika produkcji wynosiła mniej niż 3%, tak słabo w amerykańskim przemyśle nie było od początku 2010 roku.

,,Łabędzi śpiew" złotego?

Pomimo wyprzedaży na Wall Street rynki w Europie wyglądają w tym tygodniu całkiem nieźle. Dotyczy to także GPW i złotego. Wczoraj polska waluta zyskiwała nawet wobec dolara i euro. Przypominamy jednak, iż notowania złotego często z opóźnieniem reagują na pogorszenie globalnej koniunktury. Może się zatem okazać, iż wczorajsze umocnienie będzie fałszywym sygnałem dla inwestorów.

Japoński parlament rozwiązany

Formalności stało się zadość - japoński parlament został rozwiązany. Wybory zostaną przeprowadzone 16 grudnia i generalnie oczekuje się, iż zwycięży w nich opozycja, która ,,zachęci" BoJ do bardziej aktywnego wspierania wzrostu. Liderzy opozycji podchwycili ten entuzjazm rynku i już prześcigają się w deklaracjach - jedna z ostatnich mówi o celu nominalnego wzrostu gospodarczego na poziomie 3%. Reakcja rynku może być jednak przesadzona - w przeszłości próby stymulowania japońskiej gospodarki wielokrotnie kończyły się niepowodzeniem.

Na wykresach:

fot. mat. prasowe

S&P500, AUD/USD

Wykres notowań indeksu S&P500 i kursu AUD/USD


S&P500, AUD/USD W1 - amerykański rynek akcji i AUD/USD są ze sobą mocno skorelowane; pod koniec września, gdy na Wall Street jeszcze byliśmy blisko szczytów, kurs dolara australijskiego zniżkował; dywergencja została domknięta po dwóch tygodniach, po części dzięki spadkom na S&P500, po części wzrostom na AUD/USD; w tym tygodniu dolar australijski zaczyna tracić, ale jest daleko od poziomu sugerowanego przez amerykański indeks; gdyby AUD miał zmierzać do poziomów wyznaczonych przez S&P500 oznaczałoby to ponad 3 figury potencjału spadkowego

fot. mat. prasowe

Oil

Wykres notowań cen ropy


Oil (brent), D1 - notowania ropy z punktu widzenia interwału dziennego są dość stabilne; to jednak pozorny spokój; cena ropy utrzymuje się ponad wsparciem w okolicach 106,90 USD, ale działają na nią przeciwstawnie dwa bardzo mocne czynniki; pierwszym z nich jest rosnące ryzyko konfliktu w Izraelu, który wezwał rezerwy do gotowości bojowej, choć nie przeciw Iranowi, a palestyńskim bojówkom; z drugiej strony na cenę negatywnie wpływa przecena na Wall Street; jeśli ryzyko polityczne nie zmaterializuje się (np. w postaci inwazji na Strefę Gazy), wsparcie powinno zostać przełamane

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Przemysław Kwiecień / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: