eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › RPP obniżyła stopy procentowe

RPP obniżyła stopy procentowe

2012-11-08 12:33

RPP obniżyła stopy procentowe

EUR/PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Pozytywny klimat inwestycyjny związany z wyborem Baracka Obamy na prezydenta USA na drugą kadencję trwał krótko. Inwestorzy żyli do tej pory wyborami, a obecnie ich uwaga skupi się na sytuacji fiskalnej USA, a także rozwoju sytuacji w strefie euro.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Reakcja na słabsze dane z niemieckiej gospodarki dotyczące spadku produkcji przemysłowej we wrześniu o 1,8% w ujęciu miesięcznym była wymowna i doprowadziła do silnej przeceny europejskiej waluty. Co więcej euro zareagowało również negatywnie na obniżenie przez Komisję Europejską prognozy tempa PKB strefy euro do -0,4% z -0,3% w 2012 roku, a także wypowiedź szefa ECB, który zwrócił uwagę na słabą koniunkturę w Europie oraz coraz słabszą kondycję gospodarki niemieckiej. Silna wyprzedaż euro doprowadziła notowania eurodolara w okolice silnej strefy wsparcia 1,2740-1,2753, którą udało się nieco naruszyć. Jak na razie para broni wspomnianego rejonu, co świadczy o istotności tych poziomów.

Wczoraj wieczorem grecki parlament przyjął program oszczędnościowy, co było warunkiem koniecznym do otrzymania przez ten kraj kolejnej transzy pomocy finansowej. Konieczne reformy będą związane z rynkiem pracy, cięciami wydatków oraz podwyżkami podatków. To pozytywna informacja, gdyż pozwoli Grecji uniknąć bankructwa, jednak nie będzie miała silnego przełożenia na sytuację na rynkach. Kolejny zastrzyk gotówki nie rozwiąże bowiem problemów tego kraju.

Po dość stabilnej sytuacji na rynku złotego od początku listopada środowa sesja przyniosła silny ruch na PLN. Choć reakcja na samą decyzję Rady Polityki Pieniężnej była umiarkowana, gdyż Rada zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych o 25pb co było zgodne z rynkowymi oczekiwaniami, to silna deprecjacja polskiej waluty nastąpiła dopiero po publikacji komunikatu RPP. Rada nie wyklucza bowiem dalszego luzowania polityki monetarnej, jeśli ryzyko inflacyjne nie będzie duże, a kondycja polskiej gospodarki nadal będzie się pogarszać. Oliwy do ognia dolało stwierdzenie prezesa NBP, że rozpoczął się cykl obniżek stóp procentowych, a także obniżenie przez Komisję Europejską prognoz wzrostu gospodarczego dla Polski na lata 2012-2013. Gołębia wymowa komunikatu psuje perspektywy dla złotego.

Podczas dzisiejszej sesji poznamy decyzję Banku Anglii i ECB w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada, że stopy procentowe zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,5% i 0,75%. Gołębie komentarze Mario Draghiego podczas wczorajszego wystąpienia rozbudziły jednak oczekiwania na kolejne luzowania polityki monetarnej ze strony ECB w najbliższym czasie. Jeśli Draghi zasygnalizowałby taki ruch dzisiaj, to mogłoby dodatkowo zaciążyć na notowaniach euro. Z ważniejszych danych mamy dzisiaj bezrobocie tygodniowe oraz bilans handlowy USA.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: Zamówienia w przemyśle Niemiec spadły we wrześniu o 3,3% licząc miesiąc do miesiąca wobec spadku o 0,8% w sierpniu po korekcie.
  • E-Z: Sprzedaż detaliczna spadła we wrześniu o 0,2% w ujęciu miesięcznym oraz o 0,8% w skali roku.
  • GE: Produkcja przemysłowa spadla we wrześniu o 1,8% w ujęciu miesiąc do miesiąca wobec spadku o 0,4% w sierpniu po korekcie.
  • Switz: Inflacja CPI wzrosła w październiku o 0,1% w ujęciu miesięcznym oraz spadła o 0,2% w skali roku.
  • US: Agencja Moody's podejmie decyzje w sprawie ratingu USA po zakończeniu negocjacji w sprawie przyszłorocznego budżetu.
  • E-Z: KE zmieniła prognozę tempa PKB strefy euro w 2012 roku do -0,4% z -0,3% oczekiwanych w maju.
  • PL: Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2012 rok do 2,4% i na 2013 rok do 1,8%.
  • PL: Zgodnie z oczekiwaniami główna stopa procentowa została obniżona o 0,25% do poziomu 4,5%.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia

Główne wydarzenia dnia w ujęciu analityków Domu Maklerskiego IDMSA


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: