eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ostrożność to bezpieczne zyski z inwestycji

Ostrożność to bezpieczne zyski z inwestycji

2012-10-19 00:25

Przeczytaj także: Bezpieczne inwestycje z szansą na zysk


Komu można zaufać?

Działalność banków, SKOK-ów oraz zakładów ubezpieczeniowych opiera się na jasnych podstawach prawnych. Wszystkie te instytucje cechują się również dużą stabilnością finansową. Warto przypomnieć, że ostatnia upadłość rodzimego banku miała miejsce w 2000 roku. Od dwunastu lat nie zanotowano też żadnego przypadku niewypłacalności ubezpieczyciela. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo - Kredytowe mimo braku oficjalnego nadzoru nigdy nie doświadczyły poważnych problemów z płynnością. - Powierzanie środków każdej z tych instytucji można uznać za całkowicie bezpieczne – uważa Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

O swoje oszczędności nie muszą obawiać się też osoby korzystające z usług innych spółek, które znajdują się na liście zezwoleń Komisji Nadzoru Finansowego.

Trzy sygnały alarmowe

W ramach podsumowania warto wskazać na trzy okoliczności, które powinny wzbudzić podejrzenia każdego klienta instytucji finansowej:
  • Obecność na liście ostrzeżeń publicznych KNF – we wspomnianym rejestrze są umieszczane wszystkie podmioty, które prowadzą działalność finansową bez stosownych zezwoleń. Komisja Nadzoru Finansowego na bieżąco weryfikuje wszystkie zawiadomienia na temat nielegalnych praktyk i opowiada na mailowe zapytania klientów. Dlatego w razie wątpliwości warto się skontaktować z jej pracownikami.
  • Bardzo wysoka stopa zysków - jeśli rentowość oferowanych depozytów lub inwestycji znacząco odbiega od wartości oferowanych przez renomowane instytucje finansowe to prawdopodobne są dwa warianty: firma zataja prawdziwe ryzyko lub nie zamierza zwrócić powierzonego kapitału. Obietnica stałych dochodów wydaje się szczególnie podejrzana w przypadku przedsięwzięć, które są obarczone pewnym ryzykiem (inwestycje w papiery wartościowe, waluty albo surowce).
  • Obietnica wypłaty zysków „z góry”, konieczność zapłacenia wysokich prowizji wstępnych – oszuści finansowi obiecują natychmiastowe przekazanie zysków, aby zachęcić do ulokowania większych sum. Zagarnięciu jak największej ilości środków służą też wysokie prowizje wstępne.

- Każda z powyższych okoliczności dyskwalifikuje ofertę depozytu lub inwestycji. Trzeba pamiętać o tym, że na rynku jest dostępnych wiele innych, bardziej bezpiecznych alternatyw – podsumowuje Marta Pawlikowski z Conse Doradcy Finansowi.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: