eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Ważne dane makroekonomiczne z USA

Ważne dane makroekonomiczne z USA

2012-09-28 13:26

Ważne dane makroekonomiczne z USA

EUR/USD © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Premier Mariano Rajoy przedstawił projekt budżetu zakładający różne propozycje w zakresie konsolidacji finansów publicznych, które w przyszłym roku mają dać dodatkowe 40 mld EUR. Reakcja rynków jest ciepła, choć przyglądając się tym propozycjom można mieć obawy, czy cele krótko i długoterminowe zostały dobrze zbilansowane.

Przeczytaj także: Nerwowy początek tygodnia na rynkach wschodzących

Cięcia, cięcia... i trochę reform

Nowe oszczędności w hiszpańskim budżecie mają pochodzić głównie z cięć w wydatkach budżetowych. Większość z nich nie została jednak nazwana po imieniu - oszczędzać będą ministerstwa, głównie rolnictwa, energii oraz edukacji. Po stronie dochodów podwyżki podatków polegać będą głównie na eliminowaniu różnego rodzaju ulg podatkowych. Trzeci rok z rzędu zamrożone będą płace w sektorze publicznym, zaś świadczenia emerytalne wzrosną o 1%.

Jeśli te cięcia zostaną wprowadzone, program będzie można rzeczywiście uznać za bardzo ambitny. Jednak wydaje się, iż nacisk jest położony zbyt mocno na bieżące oszczędności, a zbyt mało na reformy strukturalne - padły tylko ogólne hasła o deregulacji i zachęcaniu do przechodzenia na emeryturę w wieku 67 lat.

To nie jedyny problem. Nikt do końca nie wie, o ile uda się obniżyć przyszłoroczny deficyt. Szacunek 40 mld EUR bazuje na rządowych założeniach makroekonomicznych, które są bardzo optymistyczne - spadek PKB tylko o 0,5% i jednocześnie spadek stopy bezrobocia. Te prognozy zdają się ignorować fakt sprzężenia zwrotnego w gospodarce - radykalne oszczędzanie musi przełożyć się negatywnie na koniunkturę. Takie założenia zostały jednak poczynione aby sprostać narzuconym wcześniej przez Brukselę celom relacji deficyt/PKB (4,5% na rok przyszły). Aby móc taki cel osiągnąć trzeba rzeczywiście skupić się na bieżących oszczędnościach i mieć nadzieję na poprawę koniunktury. Jednak te kwestie zasadniczo stoją ze sobą w sprzeczności. Hiszpania mogłaby wyjść lepiej oszczędzając w przyszłym roku nieco mniej (i rozłożyć te oszczędności w czasie), ale jednocześnie wprowadzając bardziej odważne reformy. To jednak wymagałoby już teraz podniesienia szacunków deficytu, a w tej sytuacji aby uniknąć negatywnej reakcji rynków Hiszpania musiałaby prosić o interwencje. A jak już pisaliśmy, premier nie chce tego z powodów politycznych. Jeśli jednak z biegiem czasu będzie okazywało się, iż cele w zakresie deficytu są nierealne, prośba o pomoc będzie nieunikniona - o ile nie będzie już zbyt późno.

Dziś indeks Chicago PMI

Dane makroekonomiczne pozostają na drugim planie, jednak warto zwrócić uwagę na dzisiejszą publikację indeksu Chicago PMI w USA. Ostatnie dane za wrzesień z amerykańskiej gospodarki (Philly Fed, Richmond's Fed i Conference Board) były nadspodziewanie dobre. Jeśli i Chicago PMI wpisze się w ten trend, będzie to kolejny sygnał, iż po słabym drugim kwartale (wzrost został wczoraj skorygowany w dół do 1,3%) wzrost w USA zaczyna przyspieszać.

Na wykresach:

EUR/USD, D1 - w reakcji na przedstawienie pakietu reform w Hiszpanii kurs EUR/USD pokonał linię poprowadzoną po szczytach przeceny z ostatnich dni; teoretycznie mogłoby to oznaczać koniec korekty na fali 4 i wzrosty nawet powyżej wrześniowego maksimum 1,3170; natomiast fala 4 może okazać się bardziej rozbudowana i nie wykluczony jest jeszcze powrót do wsparcia na poziomie 1,2747; testem dla kupujących będzie okrągły poziom 1,30

GBP/USD, H4 - podobne wybicie górą obserwujemy również na rynku funta, z tym że tu konsekwencje są trochę inne; pomiędzy lokalnymi oporami 1,6270 i 1,6306 jest także długoterminowy opór 1,6290, który znacznie zwiększa stawkę w tej rozgrywce; w przeszłości rynek dwukrotnie cofnął się spod tego poziomu, za każdym razem wykonując ruch rzędu niemal 1000 pipsów; z drugiej strony zanegowanie tej historii mogłoby przyspieszyć wzrosty, gdyż zapewne powyżej 1,63 znajduje się sporo zleceń buy stop

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Przemysław Kwiecień / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: