eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słaby odczyt indeksu Ifo dla niemieckiej gospodarki

Słaby odczyt indeksu Ifo dla niemieckiej gospodarki

2012-09-24 13:11

Słaby odczyt indeksu Ifo dla niemieckiej gospodarki

EUR/PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W tym tygodniu Hiszpania będzie pozostawała w centrum uwagi inwestorów. Hiszpański rząd bowiem przedstawi projekt budżetu na 2013 rok oraz zaprezentuje pakiet nowych reform gospodarczych wraz z harmonogramem ich wprowadzania.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Jak na razie jednak kraj ten nie spieszy się ze skorzystaniem z pomocy z funduszy ratunkowych EFSF/ESM, a także nowego programu skupu aktywów OMT zainicjowanego przez EBC. W piątek Financial Times poinformował jednak, że Komisja Europejska wraz z hiszpańskim rządem negocjuje program reform strukturalnych, który ma zostać zaprezentowany w najbliższy czwartek. Według hiszpańskiego ministra gospodarki tamtejsze banki potrzebują około 60 mld EUR, a zdaniem niemieckiego ministra finansów Madryt nie potrzebuje większej pomocy niż tak, która już wcześniej została przyznana hiszpańskim bankom. Choć sytuacja na rynku długu się nieco ustabilizowała, to jednak istnieje poważne ryzyko, że na rynki znowu powróci niepokój, jeśli Hiszpania będzie zwlekała z oficjalną prośbą o pomoc.

Dziś poznaliśmy odczyt indeksu Ifo z Niemiec, który jest uznawany za najlepszy miernik kondycji tamtejszej gospodarki. Indeks nastrojów gospodarczych spadł we wrześniu do 101,4pkt. z 102,3pkt. w sierpniu podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu tego wskaźnika do 102,5pkt. Niższy odczyt negatywnie wpłynął na notowania euro, które ponownie zaczęło tracić na wartości. Jest to już kolejny spadek z rzędu, tak więc istnieją obawy o to, że zrealizuje się scenariusz spowolnienie w największej europejskiej gospodarce. EUR/USD pogłębia spadki. Główna para walutowa zbliża się w rejon wsparcia na poziomie 1,2900. Przełamanie tego poziomu może z technicznego punku widzenia pogłębić ruch korekcyjny.

Dziś kalendarz makroekonomiczny jest wyjątkowo ubogi, tak więc ważne będą sygnały generowane na podstawie analizy technicznej.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: Indeks nastrojów gospodarczych spadł we wrześniu do 101,4pkt. z 102,3pkt. w sierpniu.
  • US: Liczba nowo zerejestrowanych bezrobotnych w USA spadła w ubiegłym tygodniu do 382tys. z 385tys. Po korekcie tydzień wcześniej.
  • GE: Indeks PMI obrazujący aktywność przemysłu w Niemczech wzrósł we wrześniu do 47,3pkt. z 44,7pkt, a wskaźnik dla sektora usług wzrósł do 50,6pkt. z 48,3pkt.
  • E-Z: Indeks PMI dla przemysłu strefy euro wzrósł we wrześniu do poziomu 46pkt. z 45,1pkt., natomiast wskaźnik dla sektora usług obniżył się do 46pkt. z 47,2pkt.
  • CA: Inflacja CPI wyhamowała w sierpniu do 1,2% z 1,3% rok do roku. W ujęciu miesięcznym inflacja wzrosła o 0,2%.
  • CA: Zapasy hurtowników spadły w lipcu o 0,6% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego spadku o 0,2%.
  • PL: Zdaniem Rostowskiego znaczącą poprawę w strefie euro będziemy mieć w latach 2014-2015.
  • JP: Zdaniem zastępy przewodniczącego banku centralnego BoJ jest gotowy prowadzić śmiałą i elastyczną politykę monetraną, jeśli będzie to konieczne by wesprzeć gospodarkę.

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: