eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Lokaty bankowe - na co zwrócić uwagę?

Lokaty bankowe - na co zwrócić uwagę?

2012-08-21 00:16

Przeczytaj także: Oprocentowanie lokat będzie spadać, raty kredytów raczej nie?


Kolejna istotna sprawa to kwota jaką wpłacamy na lokatę. Najczęściej depozyt terminowy możemy założyć jeśli dysponujemy kwotą 1 tys. zł. Jeśli jednak mamy dużo większe oszczędności możemy pomyśleć o założeniu kilku takich samych lokat. Taka strategia daje nam szansę wycofania części środków w razie nagłej potrzeby finansowej, bez narażania się na ewentualną utratę odsetek. Czasami w bankach pojawiają się też górne limity wpłat na lokaty, które uniemożliwiają wpłacenie wszystkich zgromadzonych środków na wybrany przez nas, atrakcyjny produkt.

W bankowej ofercie znajdziemy dużo promocyjnych lokat, gdzie uzyskanie wysokiego oprocentowania wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Może się na przykład pojawić wymóg założenia konta w danym banku. Jeśli prowadzenie tego rachunku jest darmowe, to możemy się na to skusić. Jeśli jednak trzeba będzie ponieść koszt kilku złotych miesięcznie, to musimy go uwzględnić w wyliczaniu opłacalności tej lokaty. Opłata za prowadzenie nieużywanego konta będzie nam bowiem pomniejszała zyski z odsetek zarobionych na lokacie.

Trzeba też pamiętać, że lokata lokacie nierówna. Jeśli kusi nas oferta na wysoki procent sprawdźmy dokładnie, czy to faktycznie oprocentowanie, które możemy zarobić w skali roku na całości wpłaconych przez nas pieniędzy. Banki oferują na przykład lokaty progresywne, gdzie oprocentowanie rośnie z miesiąca na miesiąc. Często w marketingowej komunikacji używana jest stawka z ostatniego miesiąca, czyli ta najwyższa. Klienta powinno jednak interesować średnie oprocentowanie tego depozytu policzone na podstawie stawek ze wszystkich miesięcy. Z kolei w przypadku lokat z funduszami wysokim oprocentowaniem nie będzie objęta całość wpłacanych środków. Najczęściej podawany w reklamie procent dotyczy jedynie połowy wpłacanych pieniędzy, reszta trafia natomiast do funduszu inwestycyjnego, gdzie zysk będzie już obarczony ryzykiem.

Wybierając lokatę dla siebie trzeba więc zwrócić uwagę na powyższe wskazówki, tak by znaleźć depozyt odpowiadający naszym potrzebom. Dokładne przyjrzenie się oferowanemu przez bank produktowi pozwoli nam znaleźć lokatę, na której faktycznie dużo zarobimy.

Michał Perłowski,

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: