eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Oszczędzanie na emeryturę z Catalyst

Oszczędzanie na emeryturę z Catalyst

2012-08-02 13:36

Przeczytaj także: Niskie stopy procentowe: czas na obligacje korporacyjne


Natomiast w przypadku obligacji skarbowych, których wartość nominalna to 100 zł, założyliśmy po prostu, że co miesiąc kupujemy dwie kolejne. Tu odsetki podlegają corocznej kapitalizacji, zaś kwoty uzyskane z wykupu obligacji od razu przeznaczamy na zakup ich nowych serii. Przy oprocentowaniu w wysokości 6 proc., po 35 latach w sumie uzbierałoby się tego ok. 250 tys. zł, czyli o niemal połowę mniej niż w przypadku papierów komercyjnych.

Wyliczenia te są oczywiście czysto szacunkowe. Oprocentowanie większości obligacji jest zmienne i zależy bezpośrednio od poziomu inflacji oraz rynkowych stóp procentowych WIBOR, które z kolei są elementami większej układanki, kryjącej obraz, który cały czas się zmienia. Niemniej na bazie historycznych danych dotyczących kształtowania się poziomu inflacji i stawek WIBOR, jak i danych z rynków zagranicznych, cieszących się znacznie dłuższą historią niż nasz, można zakładać, że oprocentowanie obligacji korporacyjnych w większości zawsze będzie przewyższać odsetki płacone przez skarb państwa o kilka punktów procentowych.

W długim terminie wysokość oprocentowania jednych i drugich obligacji niewątpliwie będzie się zmieniać, jednak relacja pomiędzy ich wysokością prawdopodobnie będzie się utrzymywać. Oprocentowanie obligacji EDO ustalane jest bowiem w oparciu o wskaźnik inflacji za miesiąc poprzedzający początek kolejnego okresu odsetkowego, powiększonego o marżę. Od początku oferowania tych obligacji przez Ministerstwo Finansów, tj. od października 2004 roku, marża począwszy od drugiego roku życia obligacji waha się w przedziale do 2 do 3,5 pkt proc., przy średniej na poziomie 2,75 proc. Zakładając, że RPP będzie trzymała inflację w ryzach, czyli w okolicach celu inflacyjnego (2,5 proc. +/- 1 p.p.), można oczekiwać, że w długim terminie uśrednione oprocentowanie skarbowych obligacji emerytalnych wyniesie ok. 5 do 5,5 proc.

Z kolei w przypadku papierów komercyjnych bazą do obliczenia oprocentowania są stawki trzy- lub sześciomiesięcznego WIBOR-u. Średnia dla stawki WIBOR3M za ostatnie dziesięć lat (liczona dla wartości na koniec miesiąca kalendarzowego) to 5,16 proc., czyli prawie tyle samo, ile wynosi ono aktualnie (5,11 proc.) Natomiast średnia marża oferowana przez emitentów obligacji korporacyjnych notowanych na rynku Catalyst to teraz ok. 5 p.p. W sumie składa się to na te nieco ponad 10 proc., o których była mowa na samym początku. Zakładając, że te proporcje się utrzymają, można liczyć na to, że w dłuższym terminie oprocentowanie obligacji korporacyjnych średnio może nawet dwukrotnie przekraczać odsetki, jakie będą oferowały papiery skarbowe.

Nie można zapominać, że wyższe oprocentowanie obligacji oferowanych przez firmy nie bierze się znikąd. Ryzyko niewypłacalności w przypadku firm jest, mimo wszystko, wyższe niż w przypadku państw. W proces dobierania papierów do portfela inwestycyjnego należy więc włożyć przynajmniej minimum zaangażowania, tak żeby zminimalizować ryzyko, że będziemy finansować bankruta.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: