eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kursy walut 02-06.07.12

Kursy walut 02-06.07.12

2012-07-06 20:17

W ubiegłym tygodniu euro osłabiło się w stosunku do dolara. W pierwszej części tygodnia eurodolar poruszał się w wąskim kanale spadkowym. Zmienność z dnia na dzień była coraz niższa. Inwestorzy, bowiem wyczekiwali na dwa kluczowe wydarzenia, które zdecydowanie mogły zmienić rynkowe nastroje. W czwartek bowiem Europejski Bank Centralny ogłaszał decyzję w sprawie stóp procentowych, a w piątek amerykański departament pracy publikował raport o rynku pracy. Ostatecznie kurs EUR/USD zniżkował z 1,2650 do 1,2320.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

ECB nie zaskakuje

ECB obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych, sprowadzając tym samym stopę podstawowych operacji refinansujących Eurosystemu do 0,75 proc., a stopę depozytu w banku centralnym do 0,0 proc. Powodem cięcia kosztu pieniądza są utrzymujące się negatywne perspektywy koniunktury gospodarczej oraz obniżająca się presja inflacyjna. Obniżka stóp o 25 pb była oczekiwana przez rynki, jednak nie została przyjęta z entuzjazmem. Część inwestorów liczyła bowiem na bardziej zdecydowane działania, czyli na obniżkę o 50 pb lub na zapowiedź kolejnych operacji płynnościowych. Jednak najmocniej rozczarowała konferencja prasowa z udziałem prezesa ECB. Mario Draghi oznajmił, bowiem, że na posiedzeniu ECB nowe działania płynnościowe nie były rozważane oraz, że bank centralny nie będzie podejmował działań, które nie mieszczą się w jego mandacie. Zasugerował tym samym, że w najbliższym czasie nie ma co liczyć na kolejne LTRO oraz na wznowienie programu skupu obligacji peryferyjnych krajów Eurolandu. W reakcji na te słowa rentowności hiszpańskich i włoskich obligacji wystrzeliły w górę o odpowiednio 40 pb (do 6,77 proc.) i 21 pb (do 5,96 proc.). Działaniem nakierowanym na pobudzenie koniunktury w strefie euro jest obniżka stopy depozytowej do 0,0 proc. Ma to na celu zniechęcenie banków do deponowania środków w banku centralnym na rzecz inwestowania w realną gospodarkę. Popyt na kredyt ze strony gospodarstw domowych i przedsiębiorstw niefinansowych utrzymuje się, bowiem na bardzo niskim poziomie. Wczorajsza decyzja ECB może go pobudzić oraz zachęcić banki do udzielania kredytów. Niestety głównym powodem z powodu, którego firmy nie chcą zaciągać kredytów, a banki ich udzielać jest utrzymująca się niepewność co do przyszłych warunków ekonomicznych. Uważamy, że do końca roku ECB zdecyduje się na jeszcze jedną obniżkę stóp procentowych. Niewykluczona jest również LTRO – prawdopodobnie o krótszy terminie.

BoE zwiększ skup aktywów

Zgodnie z oczekiwaniami na lipcowym posiedzeniu Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych, pozostawiając główną z nich na poziomie 0,5 proc. Władze monetarne zwiększyły jednak program skupu aktywów o 50 mld funtów. Łączna wartość programu wynosi obecnie 375 mld funtów. Działanie to ma na celu (podobnie jak obniżka stopy depozytowej przez ECB) zachęcenie banków do zwiększenia akcji kredytowej dla firm – niezbędnej do pobudzenia inwestycji. Co więcej skup rządowych obligacji przez BoE powinien skłonić inwestorów do zakupu bardziej ryzykownych aktywów – w tym akcji i obligacji korporacyjnych, ułatwiając tym samym pozyskiwanie kapitału przez większe przedsiębiorstwa. Niestety jednak działania BoE nie będą miały dużego wpływu na mniejsze firmy, które są motorem napędowym gospodarki. Wielka Brytania znajduje się w recesji, a działania władz monetarnych są niewystarczające by przywrócić koniunkturę. Ostatnio jednym z najczęściej pojawiającym się rozwiązań jest ułatwienie dostępu do kredytu dla małych firm.

PBoC niesymetrycznie obniża stopy procentowe

Ludowy Bank Chin nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe. Miesiąc po ostatniej obniżce w ubiegłym tygodniu PBoC zdecydował się na kolejne cięcie. Tym razem roczna stopa depozytowa została obniżona o 25 pb do 3 proc., a roczna stopa kredytowa o 31 punktów bazowych do 6 proc. Decydenci oczywiście próbują pobudzić gospodarkę, która prawdopodobnie w drugim kwartale bieżącego roku odnotuje najniższe tempo wzrostu od początku światowego kryzysu finansowego (7,6 proc.). Od końca ubiegłego roku PBoC częściej posługiwał się stopą rezerw obowiązkowych, obniżając ją trzykrotnie (obecnie wynosi 20 proc.).

 

1 2

następna

oprac. : Szymon Zajkowski / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Przeczytaj także

Rynek walutowy 02-06.07.12

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: