eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Dywidendy spółek giełdowych

Dywidendy spółek giełdowych

2012-06-19 11:01

Przeczytaj także: Rośnie rola WIGdiv


W praktyce jeśli pojawia się korekta kursu otwarcia dokładnie o wartość dywidendy, z całą pewnością można stwierdzić, że jest to dziełem przypadku. Dlaczego? Ponieważ Giełda Papierów Wartościowych ustalając cenę otwarcia walorów danej spółki bierze pod uwagę jeszcze maksymalizację wolumenu obrotu, minimalizację różnicy między liczbą instrumentów finansowych w zleceniach kupna i sprzedaży możliwych do zrealizowania po danej cenie, minimalizację różnicy w cenie otwarcia i zamknięcia, oraz fakt, że cena na otwarciu na rynku regulowanym nie powinna przekroczyć przedziału +/- 10% w stosunku do ceny odniesienia. Pamiętajmy, że to cena odniesienia jest korygowana dokładnie o wartość dywidendy przypadającej na jedną akcję.

Zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy ustala również dzień wypłaty dywidendy. Wypłata dywidendy w przypadku spółek publicznych dokonywana jest za pomocą systemu depozytowego KDPW. Emitent przeznacza do dyspozycji KDPW środki na realizację prawa do dywidendy. KDPW przekazuje je swoim uczestnikom, czyli domom maklerskim, którzy z kolei prześlą je dalej na rachunki akcjonariuszy uprawnionych do otrzymania dywidendy. Dzień wypłaty dywidendy może mieć miejsce najwcześniej 10 dni po dniu dywidendy.

Wady i zalety dywidend

Pomimo wielu pozytywnych stron, dywidendy mają jednak swoje wady. Najważniejsza z nich związana jest podwójnym opodatkowaniem dywidend, co oczywiście nie jest korzystne dla inwestora. Spółki są bowiem podmiotami podlegającymi ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z czym płacą podatek od zysku brutto otrzymując zysk netto, a inwestorzy indywidualni są podmiotami podlegającymi ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z czym płacą podatek od otrzymanej z zysku netto dywidendy. Pomimo tej jawnej wady, istnieją powody dla których nie powinno się zaniechać wypłaty dywidendy. Najważniejszą zaletą wypłat dywidendy jest bowiem fakt, że inwestorzy je lubią, ponieważ są dodatkowym przepływem pieniężnym.

W przypadku, gdy spółki zwykły wypłacać dywidendę przez dłuższy czas, struktura ich akcjonariatu skupia wielu takich „miłośników”, którzy za nic w świecie nie będą chcieli zaakceptować zawieszenia wypłat lub cięć wartościowych. Najbardziej specyficznym „miłośnikiem” dywidend jest Skarb Państwa, w związku z tym inwestorzy zainteresowani spółkami wypłacającymi dywidendy mogą zacząć od analizy tych, których akcjonariuszem jest właśnie Skarb Państwa. Podobną cechę można zauważyć w przypadku Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych.

Od czego zależy wartość dywidend

Na wysokość dywidendy najczęściej wpływa wartość osiągniętego zysku netto, potrzeby kapitałowe w związku z planowanymi inwestycjami oraz cykl życia spółki. Trzeba pamiętać, że spółki w początkowym stadium rozwoju, czy też przeprowadzające ekspansję na inne rynki mając wysokie zapotrzebowanie na kapitał nie są w stanie wypłacać dywidendy. W miarę rozwoju spółki zapotrzebowanie na kapitał spada, a zdolności do wypłaty dywidend rosną. Dlatego mając powyższe na uwadze, spółki z NewConnect stosunkowo rzadko dzielą się zyskiem.
Przeczytaj także: Dywidenda niepieniężna Dywidenda niepieniężna

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: