eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › EBC pod presją, RPP w martwym punkcie

EBC pod presją, RPP w martwym punkcie

2012-06-06 10:17

EBC pod presją, RPP w martwym punkcie

EUR/PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nadzieje na wsparcie ze strony banków centralnych, te związane dotyczące ewentualnej pomocy dla banków i trochę lepszych danych wystarczyło, aby poprawić rynkowe nastroje. Wszystkie te czynniki będą mieć raczej charakter przejściowy i nie wybawią Europy z kłopotów, ale przy bardzo wyprzedanych rynkach to wystarczający powód do odreagowania.

Przeczytaj także: Nerwowy początek tygodnia na rynkach wschodzących

Unia bankowa zamiast bezpośredniej pomocy

Po pewnych sukcesach z paktem fiskalnym, Niemcy próbują systemowo rozwiązać kolejny problem. Dziś KE ma przedstawić propozycje dotyczące europejskiego nadzoru nad systemem bankowym. Unifikacja w tym zakresie miałaby pomóc w oddzieleniu krajowych systemów bankowych od finansów publicznych, co już pogrążyło Irlandię, a teraz bardzo poważnie zagraża Hiszpanii. Idea jest bardzo dobra, ale jak to w przypadku działań o charakterze systemowym, nie rozwiązuje bieżących kłopotów (tj. potencjalnej upadłości greckich czy hiszpańskich banków). Propozycje będą zatem o tyle istotne, o ile będą stanowiły dla Niemiec usprawiedliwienie dla udzielenia pomocy bankom w obecnej „wyjątkowej” sytuacji.

EBC raczej nie obniży, ale…

Wydarzeniem dnia dzisiejszego będzie posiedzenie EBC. Rynek nie oczekuje obniżenia stóp procentowych, jednak Bank jest pod presją, aby wobec trudnej sytuacji makro zasygnalizować dodatkowe działania w trakcie konferencji. Naszym zdaniem nie można całkowicie wykluczyć obniżki stóp – M.Draghi pokazał już jesienią, iż potrafi działać szybko. Gdyby Bank zaskoczył obniżką mielibyśmy zapewne pozytywną reakcję rynków akcji. Naszym zdaniem, kurs EUR/USD zareagowałby spadkiem, jednak po pierwszej reakcji notowania odrobiłyby straty i mogłyby zakończyć dzień zwyżką. Jeśli obniżki nie będzie, Bank będzie miał drugą szansę na poprawę nastrojów podczas konferencji.

Posiedzenie EBC to nie jedyne ważne wydarzenie z zakresu polityki monetarnej. Jutro mamy posiedzenie Banku Anglii oraz wystąpienie szefa Fed w Kongresie. Bank Anglii naszym zdaniem jeszcze nie zdecyduje się na ekspansję, choć ten moment zapewne się zbliża. Warto natomiast obserwować reakcję rynku na słowa Bernanke (16.00), gdyż będzie to pierwsza możliwość zasugerowania przez niego dodatkowych działań ze strony Fed.

Decyzja RPP (dziś) nie może mieć wpływu na rynki. Nawet jeśli członkowie Rady zdali sobie sprawę z ryzyka jakie podjęli podnosząc w ubiegłym miesiącu stopy, nie odwrócą tej decyzji już na kolejnym posiedzeniu. Czeka nas zatem kilka miesięcy stóp na obecnym poziomie i być może obniżka jesienią.

Na wykresach:

EUR/PLN, D1 – po dynamicznych wzrostach w pierwszej połowie maja, para EUR/PLN może realizować również dynamiczną korektę pędzącą/nieregularną; w ramach tej potencjalnej korekty mamy nowy szczyt w trendzie (wierzchołek B), świadczący o jego sile; na chwilę obecną powinniśmy realizować ostatnią falę korekcyjną, po której powinna rozpocząć się kolejna fala impulsu wzrostowego; docelowe miejsca dla zakończenia fali korekcyjnej to 4,33, 4,30 oraz 4,27

Eurostoxx50 (kontrakty, symbol EU50), D1 – na wykresie kontraktów na europejski indeks Eurostoxx50 ciągle nie możemy mówić o korekcie wzrostowej; notowania odbiły się od dna, ale nadal pozostają zarówno pod linią trendu, jak i wewnątrz spadkowej formacji klina; to właśnie z tą ostatnią byki mogą wiązać nadzieje na korektę; udany szturm przez górne ograniczenie (ok. 2125 pkt.) mógłby wygenerować pierwszy od marca większy ruch wzrostowy; oporami dla niego byłyby poziomy 2180 i 2300 pkt.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Przemysław Kwiecień / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: