eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Transakcje giełdowe "cross" coraz popularniejsze

Transakcje giełdowe "cross" coraz popularniejsze

2012-06-08 00:30

Transakcje giełdowe "cross" coraz popularniejsze

Zlecenia typu „cross” © Sergej Khackimullin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W kwietniu br. giełda warszawska udostępniła nowe zlecenie typu "cross", które umożliwiają Członkom Giełdy zawieranie transakcji giełdowych w ramach jednego Domu Maklerskiego. Stanowią one swego rodzaju formę pośrednią między zleceniami, na podstawie których realizowany jest obrót sesyjny, a zleceniami na podstawie których zawierane są transakcje pakietowe. Po dwóch miesiącach ich funkcjonowania na GPW liczba transakcji jest realizowana za ich pośrednictwem jest coraz większa.

Przeczytaj także: Wyniki finansowe GPW I kw. 2012

fot. Sergej Khackimullin - Fotolia.com

Zlecenia typu „cross”

Zlecenia „cross” mogą być składane na wszystkie instrumenty finansowe

Po dwóch miesiącach funkcjonowania tych zleceń na GPW Członkowie Giełdy realizują coraz większą liczbę transakcji za ich pośrednictwem. W maju br. zostało zrealizowanych 2 153 transakcji o łącznej wartości 1,55 mld zł (w kwietniu br. było 1 082 transakcji o wartości 1,1 mld zł). W ciągu obu miesięcy zdecydowana większość transakcji została zawarta na akcjach, ale rośnie także wykorzystanie zleceń „cross” przy zawieraniu transakcji zawieranych na kontrakty terminowe.

Rośnie także udział transakcji opartych o zlecenia „cross” w obrotach sesyjnych poszczególnymi instrumentami ogółem. W maju br. transakcje oparte o zlecenia „cross” na akcjach i PDA na Głównych Rynku GPW stanowiły 10,5 proc. obrotów sesyjnych tymi instrumentami ogółem (w kwietniu br. - 8,5 proc.).

„Z naszych obserwacji i statystyk wynika, że transakcje oparte na zleceniach „cross” od samego początku zyskały popularność wśród Członków Giełdy. Cieszymy się, że uczestnicy rynku doceniają i umiejętnie wykorzystują nowe funkcjonalności wprowadzane konsekwentnie przez GPW. To motywuje nas do implementacji kolejnych rozwiązań, które są niezbędne do zbudowania w Warszawie nowoczesnego i konkurencyjnego rynku kapitałowego” – powiedział Ludwik Sobolewski, Prezes GPW.

Zlecenia „cross” mogą być składane na wszystkie rodzaje giełdowych instrumentów finansowych, bez ograniczenia dotyczącego minimalnej wartości transakcji. Warunkiem zawarcia transakcji opartej na zleceniach typu „cross” jest to, że limit ceny w zleceniach musi mieścić się w aktualnym spreadzie rynkowym dla danego instrumentu finansowego.

fot. mat. prasowe

Transakcje giełdowe "cross"

Transakcje giełdowe "cross" coraz popularniejsze na GPW


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: