eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wyniki finansowe GPW I kw. 2015

Wyniki finansowe GPW I kw. 2015

2015-04-30 14:20

Wyniki finansowe GPW I kw. 2015

Wzrost przychodów Grupy GPW © Eisenhans - Fotolia.com

I kwartał bieżącego roku Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła rekordowymi przychodami ze sprzedaży, które osiągnęły 88,2 mln zł. Tak dobrze nie było jeszcze nigdy. Tak wysoki poziom sprzedaży oznacza również 5-procentowy wzrost w stosunku do ostatnich trzech miesięcy minionego roku, co jest zarówno efektem poprawy sytuacji na rynku finansowym, jak i bardzo udanego kwartału na rynku towarowym.

Przeczytaj także: Wyniki finansowe GPW 2014

Jak podaje GPW, w analizowanym okresie średnim obrotom akcjami na sesję udało się osiągnąć poziom 839 mln zł, co jest wartością o 2% wyższą od średniej zanotowanej w 2014 r. Z kolei na rynku towarowym I kwartał 2015 przyniósł wysokie zaangażowanie uczestników, zarówno na instrumentach związanych z energią elektryczną, gazem ziemnym, jak i na prawach majątkowych. W następstwie tego udział tego segmentu w przychodach ze sprzedaży całej Grupy GPW podskoczył do 42,4%.
– W ostatnich miesiącach intensywnie pracujemy nad wdrożeniem na poziomie operacyjnym strategii, którą zaktualizowaliśmy w IV kw. 2014 r. Koncentrujemy się zarówno na rozwoju biznesu, jak i na poprawie efektywności kosztowej oraz organizacyjnej Grupy. Kluczowe aspekty, którym poświęcamy bardzo dużo uwagi, to wspieranie płynności na rynkach akcji i kontraktów terminowych, pozyskiwanie nowych emitentów oraz zwiększanie dywersyfikacji działalności w obszarze rynku towarowego. Służą temu m.in. takie inicjatywy jak program High Volume Provider, którego celem jest aktywizacja inwestorów działających na własny rachunek i do którego pozyskaliśmy w I kw. 2015 r. kolejnych dwóch uczestników. Intensywnie promujemy za granicą polski rynek kapitałowy i notowanych na GPW emitentów, m. in. poprzez organizację lub współorganizację z brokerami konferencji i road-shows. W I kwartale byliśmy w Hongkongu oraz w Londynie, a w maju do Nowego Jorku zabieramy spółki, nie tylko te największe pod względem kapitalizacji. W kolejnych kwartałach będziemy także w Paryżu i Singapurze. Liczymy, że efekty tych działań będą widoczne jeszcze w tym roku – powiedział Paweł Tamborski, Prezes Zarządu GPW.

fot. Eisenhans - Fotolia.com

Wzrost przychodów Grupy GPW

I kwartał bieżącego roku Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła rekordowymi przychodami ze sprzedaży, które osiągnęły 88,2 mln zł.

Najważniejszym wydarzeniem I kw. 2015 r. na rynku towarowym było uzyskanie zgody Ministerstwa Finansów na uruchomienie obrotu instrumentami pochodnymi na towary rozliczanymi finansowo (bez dostawy).
– Uruchomienie tego segmentu działalności wchodzi w zaawansowaną fazę. Promujemy go wśród inwestorów i widzimy zapotrzebowanie na taki produkt. Wierzymy, że poza uczestnikami branżowymi –członkami Towarowej Giełdy Energii – zainteresujemy nim także instytucje finansowe, zarówno z Polski, jak i z zagranicy – powiedział Ireneusz Łazor, Prezes Zarządu TGE.

W I kw. TGE podpisała ponadto umowę z Nasdaq na zakup systemu transakcyjnego. Nowe rozwiązania technologiczne umożliwią obsługę stale rosnących wolumenów obrotu, a także rozszerzenie przyszłej działalności o inne instrumenty towarowe i pochodne. Na nowy system transakcyjny dla rynku towarowego w 2015 r. zarezerwowana jest znacząca część z planowanych na 2015 r. nakładów inwestycyjnych Grupy Kapitałowej GPW w kwocie między 40 a 60 mln zł.
– Nadrzędnym celem jest dla nas rozwój biznesu, a w konsekwencji wzrost wartości dla akcjonariuszy. Temu właśnie mają służyć efekty programu oszczędnościowego, który obecnie realizujemy. Działania takie jak ograniczenie wynajmowanych powierzchni, ulokowanie całej Grupy Kapitałowej w jednej siedzibie, optymalizacja kosztów osobowych czy zmniejszenie niektórych kosztów administracyjnych i IT mają przynieść docelowo 19 mln zł rocznych oszczędności w 2017 r., co ma m.in. przyczynić się do stopniowego spadku wskaźnika cost/income, zgodnie z naszą strategią. Dzięki podejmowanym działaniom będziemy organizacją sprawniejszą, bardziej zintegrowaną, elastycznie reagującą na szybko zmieniający się świat i związane z tym wyzwania i okazje – podsumował Karol Półtorak, Wiceprezes Zarządu GPW.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: