eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Produkty strukturyzowane dobre na kryzys

Produkty strukturyzowane dobre na kryzys

2012-06-02 00:21

Przeczytaj także: Oszczędzanie pieniędzy: alternatywy dla lokat


Przy wyborze struktur warto także zwrócić uwagę na inne parametry poza czasem trwania umowy oraz kwotą minimalnej wpłaty. Dobrze jest poświęcić trochę czasu na głębszą weryfikację strategii inwestowania danego produktu, która będzie miała wpływ na nasze ewentualne zyski.

Bilans zalet i wad

Produkty strukturyzowane poza gwarancją kapitału i możliwościami osiągnięcia wysokiego zysku posiadają jeszcze inne zalety. Bardzo ważną kwestią jest fakt, że w przypadku kiedy zdecydujemy się na formę polisy ubezpieczeniowej na życie i dożycie osiągnięty zysk nie będzie obciążony tzw. podatkiem Belki, który zostanie pobrany w przypadku ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym czy lokaty strukturyzowanej. Warto również jeszcze raz podkreślić dostęp do szerokich możliwości lokowania środków będących na co dzień poza zasięgiem prywatnego inwestora. Dostępne na rynku produkty strukturyzowane oferują inwestycje m. in. w indeksy, akcje, waluty, surowce, oraz fundusze inwestycyjne. Oczywiście struktury mają również swoje wady. Gwarancja kapitału dotyczy momentu zakończenia inwestycji objętej umową, wypłacając pieniądze wcześniej musimy liczyć się z ewentualną stratą. Ponadto obliczenie wysokości możliwych zysków jest na ogół trudne. Co więcej finalne ustalenie współczynnika partycypacji lub wielkości kuponu, które determinują wielkość premii wypłacanej dla Klienta możliwe jest dopiero po zakończeniu okresu subskrypcji, w którym to czasie gromadzone są środki do inwestycji.

Biorąc pod uwagę charakterystykę produktów strukturyzowanych warto im się przyjrzeć podczas dokonywania decyzji inwestycyjnej. Jest to szczególnie uzasadnione w czasie słabszej koniunktury gospodarczej, jeżeli rozważaną alternatywą jest zwyczajna lokata bankowa.

Maciej Berger, Członek Zarządu

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: