eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze lokaty bankowe III 2012

Najlepsze lokaty bankowe III 2012

2012-04-04 11:26

Przeczytaj także: Najlepsze lokaty bankowe II 2012


W zestawieniu najlepszych miesięcznych lokat przoduje PKO BP. Bank płaci 5,5 proc. w skali roku na promocyjnym depozycie, który może być założony wyłącznie z nowych środków. Dodatkowo po zakończeniu lokaty pieniądze automatycznie zostaną reinwestowane na 9-miesięczną lokatę progresywną (ze średnim oproc. 4,56 proc. w skali roku). Jej przedterminowe zerwanie nie pozbawia klienta zysków wypracowanych na miesięcznym depozycie. Najlepsza lokata trzymiesięczna (8,5 proc. w Meritum Banku) również nie jest pozbawiona dodatkowych warunków. Może ją założyć wyłącznie klient, który zdecydował się na ROR w Meritum Banku. Promocyjne warunki dotyczą wyłącznie jednego depozytu, a jego oprocentowanie dla salda pomiędzy 5, a 10 tys. zł spada do 7 proc., natomiast powyżej 10 tys. zł bank płaci zaledwie 5 proc. – mniej niż na standardowych trzymiesięcznych lokatach nieobjętych promocją. Najwyższe odsetki za oszczędności ulokowane na pół roku płaci Bank DnB Nord na półrocznej polisie lokacyjnej z oprocentowaniem 5,27 proc. (odpowiada to lokacie na 6,51 proc.). Z kolei najlepsza 6-miesięczna lokata, to nowa – opisana wyżej – oferta Kredyt Banku.

fot. mat. prasowe

Najwyższe stawki depozytów 12, i 24- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN

Najlepsze oferty depozytów rocznych, to polisolokaty na 6,5 proc. brutto w Deutsche Banku i Nordea Banku


Najlepsze oferty depozytów rocznych, to polisolokaty na 6,5 proc. brutto w Deutsche Banku i Nordea Banku. Natomiast najwyższe odsetki po dwóch latach wypłaci FM Bank na lokacie ze stawką 6,5 proc. brutto.

Kolejny miesiąc z rzędu o oszczędności gospodarstw domowych obok banków zabiega również Ministerstwo Finansów poprzez obligacje skarbowe. Dziesięcioletnie papiery dają zarobić 6,5 proc. w pierwszym rocznym okresie odsetkowym. W kolejnych latach oprocentowanie będzie ustalane jako wskaźnik inflacji powiększony o 2,75 pkt proc. Z kolei na papierach czteroletnich resort finansów oferuje 5,5 proc. w pierwszym roku, a później będzie płacił 2,25 pkt proc. powyżej inflacji.

Bez wątpienia, koniec lokat antypodatkowych skłania banki do tworzenia nowych ofert. Lecz w przypadku, tak prostych produktów, jak depozyty terminowe, pole do popisu jest ograniczone. Na popularności mają szanse zyskać takie rozwiązania jak zrywanie depozytu bez utraty naliczonych odsetek (dostępne w Alior Banku, BGŻ Optima, Polbanku), miesięczna kapitalizacja w celu zwiększenia efektywnego oprocentowania (np. Inteligo i Kredyt Bank) czy chociażby oprocentowanie zmienne ustalane w oparciu o stawki rynku międzybankowego lub inflację (Meritum Bank, Raiffeisen Bank). Prawdopodobnie bankowcy jednak pójdą po mniejszej linii oporu i wybiorą kuszenie wysokooprocentowanymi lokatami połączonymi z funduszami inwestycyjnymi lub lokatami progresywnymi, gdzie atrakcyjne oprocentowanie występuje wyłącznie pod koniec okresu lokowania. Jeśli natomiast pojawiać się będą wysokie stawki standardowych lokat, to najczęściej będą one okupione dodatkowymi warunkami, jak na przykład: założenie konta, wpłacenie nowych środków czy ograniczona liczba depozytów na jednego klienta.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: