eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: powolna poprawa sytuacji gospodarczej

USA: powolna poprawa sytuacji gospodarczej

2012-03-01 12:03

USA: powolna poprawa sytuacji gospodarczej

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Skala drugiej aukcja długoterminowych niskooprocentowanych pożyczek LTRO nie była zaskoczeniem. Choć druga aukcja wypadła jeszcze lepiej niż pierwsza, reakcja rynków wskazywała, że wydarzenie to zostało już wcześniej uwzględnione w cenach.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Euro wręcz zareagowało zniżko na informację, że w ramach LTRO2 ECB udzielił bankom 529,5mld euro. Większa zmienność na rynkach pojawiła się, gdy zaczął przemawiać Ben Bernanke, który przedstawił półroczny raport nt. polityki monetarnej. Szef Fed zachowawczo wypowiedział się na temat perspektyw amerykańskiej gospodarki i przestrzegł przed wciąż niesatysfakcjonująca kondycją rynku pracy. Bernanke nie zasygnalizował jednak, że w najbliższym czasie zdecyduje się na dalsze ilościowe łagodzenie polityki pieniężnej. To przyczyniło się do realizacji zysków na eurodolarze. Kurs z dużym impetem przełamał poziom 1,3400 i kontynuował spadki w rejon 1,3315. Jest to negatywny sygnał, który zmienia nieco układ sił na wykresie w średnim terminie.

Czynnikiem ryzyka w dniu dzisiejszym jest spotkanie specjalnego komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Swapów i Derywatów (ISDA), podczas którego zapadnie decyzja o tym, czy w Grecji wystąpiło ‘wydarzenie kredytowe’. Od tej decyzji będzie zależało, czy zostaną uruchomione greckie CDS-y. Tak więc od godziny 12:00 może się stopniowo zwiększać zmienność w związku z niepewnością co do postanowień ISDA. Dzisiaj rozpoczyna się również szczyt Unii Europejskiej, jednak nie należy oczekiwać, iż będzie on przełomowy. Z pewnością poruszaną kwestię będzie zwiększenie mocy pożyczkowych funduszu ratunkowego dla Europy, jednak osiągniecie jakiegokolwiek porozumienia w tej kwestii będzie trudno wobec nieugiętego stanowiska Niemiec.

Zgodnie z raportem na temat koniunktury w USA sytuacja gospodarcza nadal się poprawia w wolnym (do umiarkowanego) tempie. Przeważają publikowane w ostatnim czasie lepsze dane z USA, czego przykładem są wysokie odczytu indeksu Conference Board czy wskaźnika aktywności Chicago PMI oraz wczorajsze PKB, który wzrósł w IV kwartale o 3,0% wobec oczekiwanych 2,8%. Podczas dzisiejszej sesji uwagi skupi się na bezrobociu tygodniowym oraz indeksie ISM z sektora przemysłowego, gdzie analitycy oczekują kolejnej porcji dobrych danych.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: Inflacja bazowa CPI wyhamowała w styczniu do poziomu 1,5% w skali roku.
  • E-Z: Inflacja CPI spadła w styczniu o 0,8% w ujęciu miesięcznym oraz wyhamowała do 2,6% rok do roku.
  • UK: Podaż pieniądza M4 wzrosła w styczniu o 1,6% w ujęciu miesięcznym oraz spadła o 1,8% w skali roku.
  • GE: Stopa bezrobocia w lutym ukształtowała się na poziomie 6,8%.
  • E-Z: ECB udzielił bankom 3-letnich pożyczek na kwotę 529,5mld euro.
  • US: Według wstępnych danych w IV kwartale 2011 PKB USA wzrósł o 3,0% wobec prognozowanych 2,8%.
  • US: Bazowy indeks PCE, najlepiej w ocenie Fed odzwierciedlający presję cenową w amerykańskiej gospodarce, wzrósł w IV kwartale o 1,3%, bardziej niż oczekiwano.
  • US: Indeks aktywności Chicago PMI wzrósł w lutym do 64pkt. z 60,2pkt.

Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: