eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Wzrost bezrobocia a finanse osobiste

Wzrost bezrobocia a finanse osobiste

2012-02-23 10:39

Przeczytaj także: Ceny ropy i żywności wskazują spowolnienie gospodarcze


4. Zapisuj wszystkie swoje wydatki

Odnotowywanie poczynionych wydatków pomoże w ich kontrolowaniu, tak by nie zadłużyć się ponad kwotę, jaką się dysponuje na dany miesiąc. Utwórz arkusz kalkulacyjny, w który będziesz wpisywał wszystkie swoje wydatki. Na jego podstawie analizuj na co przeznaczasz najwięcej pieniędzy, z czego możesz zrezygnować lub czego kupić mniej, by odłożyć drobne kwoty.

5. Oszczędzaj

Z każdej wypłaty staraj się odłożyć stałą kwotę, stanowiącą określoną procentowo część twojego wynagrodzenia. Może to być np. 5% pensji, które, regularnie odkładane, po pewnym czasie będzie stanowić dość pokaźną sumę pieniędzy. Jeśli niespodziewanie otrzymasz dodatkowe środki, na przykład w postaci premii, nie wydawaj ich. Zasil nimi pulę swoich oszczędności.

Tak zgromadzone oszczędności powinny pozwolić utrzymać się (np. bez obaw, że nie zapłacisz podstawowych rachunków) przez pewien czas, w sytuacji utraty pracy i szukania nowej lub pokryć nagłe, niespodziewane wydatki, przykładowo w przypadku choroby.

6. Bądź finansowo pragmatyczny

Jeśli zmienisz bądź ograniczysz niektóre swoje przyzwyczajenia, uda ci się zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie:
  • Gotuj sam w domu, zamiast „stołować” się na mieście.
  • Proste naprawy wykonuj sam zamiast wzywać fachowców (internetowe fora służą poradami w niemalże każdej dziedzinie).
  • Jeśli większość dnia spędzasz poza domem zrezygnuj z kablówki na rzecz podstawowego i tańszego pakietu.
  • Postaraj się zużywać mniej wody, gazu i prądu.
  • Przesiądź się z samochodu do komunikacji miejskiej bądź na rower.
  • Ogranicz palenie tytoniu.
  • Zastanów się czy potrzebujesz dwóch telefonów. Może warto zrezygnować ze stacjonarnego na rzecz komórkowego bądź odwrotnie lub zmienić abonament na bardziej korzystny?

Przestrzeganie tych podstawowych rad pozwoli odłożyć pewien kapitał na czarną godzinę, a przede wszystkim da poczucie bezpieczeństwa i pozwoli bezstresowo zmierzyć się z tym, co może nas spotkać i wpłynąć znacząco na pogorszenie się naszej zdolności finansowej.

Eksperci ZFDF zachęcają jednak, by odkładać pieniądze zawsze i tworzyć swoisty „fundusz awaryjny” bez względu na to, czy obecnie trwają lata tłuste czy chude, gdyż środki z oszczędności mogą przydać się w każdym momencie życia.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: