eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Czy ECB zaskoczy rynek?

Czy ECB zaskoczy rynek?

2012-01-12 12:37

Czy ECB zaskoczy rynek?

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wczorajszy raport na temat stanu amerykańskiej gospodarki wskazuje, że większość regionów USA zanotowała pod koniec 2011 roku powolne lub umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego, a wydatki konsumentów zwiększyły się.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Beżowa Księga nastraja optymistycznie, jednak zdaniem Evansa z chicagowskiego Fedu widoczna poprawa jest jak na razie tylko umiarkowana, dlatego Rezerwa Federalna powinna bardziej zdecydować gospodarkę i zwiększyć stymulacje monetarną. Być może na złagodzenie polityki monetarnej zdecyduje się Bank Chin, jako, że grudniowa inflacja w Państwie Środka ponownie spada i wyhamowała do 4,1% - najniższego poziomu od 15 miesięcy. Z kolei jeśli chodzi o nasze krajowe podwórko, to środowy komunikat po posiedzeniu RPP wskazuje na malejące szanse cięcia stóp procentowych w tym roku. Stopy pozostały na niezmienionym poziomie, jako, że wzrosło ryzyko utrzymania się podwyższonej inflacji. Rada nie wyklucza również dalszego dostosowywania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu inflacyjnego.

W centrum uwagi pozostają włoski i hiszpańskie aukcje. Włochy zaoferują dzisiaj do sprzedaży 5- i 12-miesięczne bony skarbowe o łącznej wartości 12 mld EUR, natomiast po raz pierwszy w tym roku odbędzie się aukcja długu Hiszpanii. Duża aukcja hiszpańskich obligacji będzie wyznacznikiem nastrojów inwestorów. Jeśli okazałoby się, że aukcje nie wypadną najlepiej, to powróci niepokój o sytuację w strefie euro. Przydałaby się chwila oddechu w sytuacji, gdy inwestorzy ciągle poszukują bezpiecznej przystani, o czym świadczy wczorajsza aukcja amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych, których rentowność spadła do najniższego w historii poziomu 1,9%.

Czy ECB zaskoczy swoja decyzja rynek? Wydaje się to mało prawdopodobne. Najprawdopodobniej tym razem ECB zdecyduje się na pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie 1,0%. Przemawiają za tym dwa czynniki. Przede wszystkim sentyment na rynku uległ lekkiej po prawie. Po drugie bank najprawdopodobniej będzie chciał chwilę przeczekać i poobserwować sytuację oraz ocenić wpływ nowych niestandardowych narzędzi (3-letnich LTRO) na rynek. Sentyment do euro pozostaje jednak negatywny, a oczekiwania na dalsze luzowanie ze strony ECB na pewno nie będą pomagały europejskiej walucie. Parametrów polityki pieniężnej nie powinien również zmienić Bank Anglii.

Najważniejsze wiadomości

  • GE:W 2011 roku PKB Niemiec wzrósł o 3,0% wobec wzrostu o 3,6% w 2010 roku. W ujęciu kwartalnym PKB skurczył się w IV kwartale o około 0,25%.
  • GE: 11 stycznia 2012 r. Niemcy sprzedały 5-letnie obligacje o terminie zapadalności w lutym 2017 roku. Wartość sprzedanych obligacji to 3,153 mld EUR z początkowo oferowanej puli 4 mld EUR. Średnia rentowność ukształtowała się na poziomie 0,9%.
  • JP: W XI 2011 r. nadwyżka rachunku bieżącego wyniosła 138,5 mld JPY.
  • E-Z:David Riley z Fitch Ratings powiedział, że ECB powinien porzucić swoją niechęć przed zakupami długu państw borykających się z kryzysem, takich jak Włochy.
  • EU: KE podała, że Polska, Belgia, Cypr i Malta podjęły skuteczne działania, by zredukować deficyt w 2011 i 2012 roku.
  • PL: Olli Rehn powiedział, że Polska spełniła cele dotyczące redukcji deficytu dzięki specjalnej klauzuli dotyczącej wpływu reformy emerytalnej na finanse publiczne.
  • PL: Decyzją RPP główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 4,5%.
  • PL: Komisja Europejska uznała, że Polska realizuje jej zalecenia dotyczące stabilizowania finansów publicznych.

Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: