eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Agencje ratingowe - zmiany w przepisach

Agencje ratingowe - zmiany w przepisach

2011-12-12 10:25

Przeczytaj także: Agencje ratingowe straciły zaufanie inwestorów


2. Projektowane zmiany

Obecny system regulacji uznawany jest jednak za niewystarczający wobec czego Komisja zaproponowała wprowadzenie kolejnych zmian do rozporządzeń, , mających na celu poprawę skuteczności ochrony przed działaniami agencji oraz zwiększenie ich odpowiedzialności, opartej na modelu deliktowym, której nie można wyłączyć umownie.

Podstawowym środkiem mającym osłabiać wpływ ratingów jest osłabienie jego siły przez wymuszenie na instytucjach finansowych dokonywania własnych analiz w miejsce bezrefleksyjnego polegania na ratingach agencji. Ponadto, inwestorzy którzy poniosą straty, bazując na nierzetelnym ratingu będą mogli dochodzić odszkodowania na drodze postępowania sądowego.

Nowością ma być europejski indeks ratingowy w ramach którego upubliczniane będą wszystkie ratingi instrumentów dłużnych.

Kolejnym sposobem na obniżenie siły oddziaływania ratingów jest obowiązek obszerniejszego udostępniania informacji na których opiera się ocena. Podmiot wykorzystujący rating będzie mógł zweryfikować go samemu i na tej podstawie podjąć decyzję inwestycyjną. Ratingi państw członkowskich mają być sporządzane co 6 miesięcy, a metodologia ich sporządzania ma być przejrzystsza. Zaostrzone zostaną także wymogi dotyczące niezależności. Dla bardziej złożonych instrumentów finansowych wprowadzony będzie wymóg uzyskania 2 niezależnych ratingów, a powiązania właścicielskie między agencjami będą znacznie ograniczone (co do zasady podmiot mający co najmniej 5% udziałów w jednej agencji ratingowej nie będzie mógł mieć więcej aniżeli 5% udziałów w innej agencji).

3. Podsumowanie

Zmiany proponowane przez Komisje mają na celu poprawę przejrzystości oraz jakości ratingów. W tym celu tworzone są uregulowania mające zmusić agencje do zapewnienia możliwie wysokiej transparentności danych na których są oparte. Nadzór nad agencjami ma być wzmocniony i scentralizowany, a metody sporządzania ratingów klarowne, tak samo jak modele oraz założenia będące podstawą ich sporządzania. Powiązania między agencjami, zasady zarzadzania nimi oraz wewnętrzne zasady działania również mają być przejrzystsze. Z kierunku jaki obrało projektowanie zmian jasno wynika, że aktualnie agencje nie cieszą się wysokim uznaniem Komisji i chce ona zwrócić uwagę podmiotów opierających swe decyzje na ratingach na konieczność weryfikowania przedstawionych opinii przez analizę zarówno danych będących podstawą ratingu jak i sposobu jego sporządzania.

Oczywiście, trudno zakładać, ze projekt zostanie przyjęty w obecnym kształcie, szczególnie że wiele kwestii nadal jest nierozwiązanych, niemniej jednak powyższe zmiany zmierzają niewątpliwie do większego "ucywilizowania" działalności agencji.

Nie można również zapominać, że agencje spełniają też pozytywne zadania - podmioty dzięki ratingom są w pewnej mierze zwolnione od konieczności tworzenia własnych ocen instrumentów dłużnych co mogło by pochłaniać dodatkowe wysokie koszty. Nie zmienia to faktu, że działania agencji powinny być wolne od wypaczeń, czemu sprzyja odpowiedni nadzór i przejrzystość działania.

dr Marcin Łolik, kancelaria DLA PIPER

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: