eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › ECB zwiększa płynność

ECB zwiększa płynność

2011-12-09 12:40

ECB zwiększa płynność

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Przygaszone nadzieje na szybkie przełamanie impasu w strefie euro oraz "nie" Europejskiego Banku Centralnego dla skupu długu zagrożonych państw strefy euro istotnie zwiększyły awersję do ryzyka. Unia Europejska nie zdołała uzyskać poparcia od wszystkich 27 krajów członkowskich dla zmian traktatowych.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Europejskim przywódcom natomiast udało się wypracować porozumienie w sprawie procedur dotyczących większych ograniczeń fiskalnych. Mario Draghi rozczarował rynki wyrażając swój sprzeciw wobec QE i chęć do działania w zgodzie z duchem traktatów, które zakazują fonetyzacji dlugów. ECB będzie bowiem koncentrował się na zwiększeniu płynności. W tym celu ECB obniżył wczoraj poziom rezerw, jaki banki komercyjne muszą utrzymywać w banku centralnym, do poziomu 1,0%. Co więcej, planowane są dwie aukcje trzyletnich, nieograniczonych pożyczek dla banków, rozszerzając przy tym wachlarz aktywów przyjmowanych pod zastaw tych pożyczek. Jednocześnie zostały obniżone prognozy dla wzrostu gospodarczego w strefie euro i podwyższone projekcje dotyczące inflacji. Bank centralny poluzował politykę monetarną i pozostawił sobie otwarta furtkę do dalszego obniżania kosztu pieniądza. W reakcji na słowa prezesa ECB euro znów znalazło się pod presja sprzedających.

Opublikowane dziś w nocy dane z Chin wskazująca to, że być może Bank Chin zdecyduje się na rozluźnianie polityki monetarnej. W listopadzie bowiem inflacja w Państwie środka wyhamowała do 4,2% z 5,5% w październiku. Nieco słabsze były również dane na temat produkcji przemysłowej, która wzrosła w ubiegłym miesięcy o 12,4% w skali roku wobec 12,8%oczekiwanych przez analityków. Z kolei sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 17,3%.

Na rynku walutowym ponownie obserwujemy spadek apetytu na ryzyko, a na wartości zyskują waluty postrzegane za bardziej bezpieczne. Eurodolar wyłamał się wczoraj dołem z formacji trójkąta, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do dalszych spadków w rejon wsparcia na poziomie 1,3240. Na rynku krajowym złoty deprecjonuje. Rozbudzony niepokój na rynkach globalnych udziela się naszej walucie. PLN zaszkodziła także wczorajsza wypowiedź Mirosława Gronickiego, która odnowiła spekulacje na temat możliwego naruszenia konstytucyjnego progu 55% relacji długu publicznego do PKB.

Najważniejsze wiadomości

  • UK: Decyzją Banku Anglii główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,5%.
  • UK: Program ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej pozostał na poziomie 275 mld funtów.
  • E-Z: Decyzją ECB główna stopa procentowa została obniżona o 25pb do poziomu 1,0%.
  • US: Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA spadła w ubiegłym tygodniu do 381tys.
  • E-Z: ECB prognozuje, iż w 2012 roku tempo wzrostu gospodarczego strefy euro znajdzie się w przedziale od - 0,4 do 1,0% wobec 0,4-2,2%. Zostały podwyższone prognozy inflacji HICP w 2011 i 2012 roku.
  • Chiny: W listopadzie inflacja w Chinach wyhamowała do 4,2% z 5,5% w październiku.
  • Chiny: Produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie o 12,4% rok do roku wobec 13,2% w październiku.
  • E-Z: Według Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) 31 europejskich banków musi zwiększyć swe kapitały o łącznie 115 mld euro

Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: