eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Karty Visa w większości z mikroprocesorem

Karty Visa w większości z mikroprocesorem

2011-11-30 09:45

Już ponad 75% spośród ponad 21 mln kart Visa wydanych w Polsce to karty z mikroprocesorem w standardzie EMV, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i pozwala wprowadzać nowe rozwiązania w sferze płatności. Technologia mikroprocesorowa EMV umożliwia bankom wydawanie kart Visa z funkcjonalnością zbliżeniową, których jest już ponad 5,5 mln w Polsce oraz rozpoczęcie prac związanych z wdrożeniem platformy mobilnych płatności Visa, jak również z wydawaniem kart generujących hasła jednorazowe Visa CodeSure czy kart dualnych, łączących na jednym "plastiku" dwie funkcje, np. debetową i kredytową.

Przeczytaj także: Polska drugim rynkiem Visa payWave w Europie

W standardzie EMV działa już ponad 80% terminali płatniczych w placówkach usługowo-handlowych i niemal 100% bankomatów w całym kraju. Karty Visa EMV wydaje już 39 spośród 41 banków członkowskich Visa Europe w Polsce, zaś dwa pozostałe banki kończą przygotowania.

Współczynnik wartości transakcji nieuprawnionych dokonywanych kartami Visa Europe nie tylko jest bardzo niski, ale też cały czas systematycznie spada: z poziomu 0,057% w 2009 r. do 0,049% (czyli 49 eurocentów na każde tysiąc euro wartości transakcji dokonywanych kartami Visa) w IV kwartale 2010 r.

„W Polsce, m.in. dzięki systematycznemu wdrażaniu standardu technologii mikroprocesorowej EMV zarówno przez banki-wydawców kart, jak i w sieci akceptacji, oraz rygorystycznemu przestrzeganiu procedur przez banki członkowskie Visa Europe współczynnik transakcji nieuprawnionych zawieranych kartami Visa jest jednym z najniższych w Europie; jest on prawie dziesięciokrotnie niższy od średniej europejskiej i wynosił 0,005% w 2010 r., czyli niecałe pięć eurocentów na każdy tysiąc euro wartości transakcji, a w 2 kwartale 2011 r. już tylko 0,003%” – stwierdził Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce.

Mikroprocesor umieszczony na karcie działa jak mikrokomputer. Nie tylko pozwala ukryć i zabezpieczyć przed odczytaniem część danych i umożliwia selektywny odczyt informacji zapisanych w jego pamięci, ale przede wszystkim do każdej transakcji generuje unikalne, cyfrowe podpisy stosując do tego zaawansowane techniki. Te podpisane transakcje są weryfikowane przez Visa i bank-wydawcę karty, a wykorzystane technologie uniemożliwiają ich fałszowanie bądź naśladowanie.

Zabezpieczone są nie tylko karty, ale również terminale płatnicze działające w standardzie EMV. Po to, by były rozpoznane jako legalne przez system płatniczy one również muszą posiadać odpowiednie, zweryfikowane klucze kryptograficzne uwierzytelnione przez Visa; klucze te są automatycznie usuwane przy próbie fizycznej ingerencji w taki terminal.

Zanim karta Visa z mikroprocesorem zacznie wymieniać informacje z terminalem – czy to stykowo, czyli po włożeniu jej do czytnika kart z mikroprocesorem, czy też zbliżeniowo, czyli drogą radiową na bardzo niewielką odległość – musi nastąpić wzajemne, dwustronne uwierzytelnienie urządzeń, czyli weryfikowana jest zarówno karta jak i terminal.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: