eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Zmiana nastrojów na giełdach światowych?

Zmiana nastrojów na giełdach światowych?

2011-11-29 13:08

Zmiana nastrojów na giełdach światowych?

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Poniedziałkowa sesji przyniosła diametralną zmianę nastrojów na rynkach. Zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy akcji silnie zwyżkowały. Do poprawy nastrojów przyczyniły się rekordowo wysokie wyniki sprzedaży w tzw. czarny piątek.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Co więcej, inwestorzy liczą, że w końcu uda się wypracować jakieś sensowne porozumienie w sprawie walki z kryzysem przed unijnym szczytem w grudniu. Niemcy dążą do większej integracji fiskalnej strefy euro i prowadzą intensywne prace nad stworzeniem Unii Stabilności. Nastrojów nie popsuł półroczny raport OECD nt. perspektyw światowej gospodarki, z którego wynika, że kryzys w strefie euro to obecnie największe zagrożenie dla globalnej gospodarki. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju spodziewa się, że w przyszłym roku strefa euro będzie pogrążona w stagnacji, a w negatywnym scenariuszu może wejść w głęboką recesję. OECD zrewidowała w dół swoje prognozy oraz wyraziła opinię, iż ECB powinien ciąć stopy procentowe oraz przyśpieszyć SMP (program zakupu obligacji), aby wesprzeć aktywność gospodarczą.

Czy to tylko chwilowa zmiana nastrojów? Okaże się wkrótce. Kryzys zadłużeniowy zagraża ocenom wiarygodności kredytowej wszystkich państw strefy euro. Jeśli któryś z pomysłów na integrację się zmaterializuje, to możemy oczekiwać poprawy klimatu inwestycyjnego. Dzisiaj w oczekiwaniu na szczyt Eurogrupy nastroje pozostają znacznie słabsze po tym, jak Fitch obniżył perspektywę ratingu USA do negatywnej ze stabilnej po zamknięciu notowań. Głównym powodem tej decyzji był brak porozumienia Komisji Kongresu w sprawie redukcji deficytu budżetowego o 1,2 biliona dolarów.
Na rynku walutowym EUR/USD nie zdołał przetestować oporu na poziomie 1,3415. Eurodolar zdołał jednak utrzymać się powyżej 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym, co prawdopodobnie będzie symptomem do podjęcia kolejnej próby ataku tego poziomu. Ewentualne wyjście powyżej poziomu 1,3415 przyczyni się do rozszerzenia ruchu korekcyjnego na eurodolarze.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest spotkanie ministrów finansów strefy euro. Oprócz tego w centrum zainteresowania będzie pozostawał odczyt indeksów zaufania z Eurolandu oraz indeksu Conference Board z USA.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z:Podaż pieniądza M3 wzrosła o 2,6% w ujęciu rok do roku wobec oczekiwanego wzrostu o 3,4%.
  • GE: Indeks zaufania konsumentów Gfk wzrósł w grudniu do poziomu 5,6pkt.
  • US: Sprzedaż nowych domów w październiku wzrosła o 1,3% do 307tys.
  • E-Z: Zdaniem OECD wzrost gospodarczy w strefie euro zwolni do 0,2% w 2012 z szacowanych na 2011 1,6%, zaś w 2013 osiągnie 1,4%
  • E-Z: Z półrocznego raportu OECD nt. perspektyw światowej gospodarki wynika, że kryzys w strefie euro to obecnie nawiększe zagrożenie dla gospodarki światowej.
  • E-Z: Zdaniem OECD ECB powinien ciąć stopy procentowe i przyspieszać zakup obligacji, aby wesprzeć aktywność gospodarczą.
  • Belgia: W poniedziałek Belgia sprzedała 4 serie obligacji o łącznej wartości 2,05 mld EUR.
  • PL: OECD obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski za 2012 rok do 2,5%, a na rok bieżący podniosła do 4,2%.

Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: