eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Firmy faktoringowe a rynek Catalyst

Firmy faktoringowe a rynek Catalyst

2011-10-28 09:41

Przeczytaj także: Rynek Catalyst X 2009 - VII 2010


Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie firmy zajmujące się obrotem wierzytelnościami wprowadzają (dopuszczają) obligacje na rynek Catalyst. Część przedsiębiorstw w dalszym ciągu preferuje prywatny rynek obligacji. Dotyczy to również spółek publicznych, które wydawać by się mogło, że w pierwszej kolejności będą wprowadzać obligacje na Catalyst. Doskonałym przykładem może być tutaj spółka M.W. Trade SA, która we wrześniu 2011 r. przeprowadziła kolejną emisję obligacji serii I o łącznej wartości 4,3 mln PLN. Część firm jednak dopiero przekonuje się do rynku Catalyst i związanymi z nim obowiązkami. Należy się zatem spodziewać rosnącego zainteresowania tym rynkiem, szczególnie jeśli rynkowa bessa będzie się pogłębiać.

Planowane emisje

Pomimo tego, że nie wszystkie spółki zajmujące się faktoringiem jasno deklarują chęć zwiększania zadłużenia poprzez emisje obligacji, dalsze korzystanie z możliwości rynku Catalyst wydaje się raczej naturalną ścieżką ich rozwoju. Mimo, że żadna z firm faktoringowych notowanych na rynku Catalyst nie deklaruje nowych emisji, kierunek ten potwierdzają inne firmy z branży. Przykładem może być firma EDG Sp. z o.o. S.K.A., która planuje emisję półrocznych obligacji na kwotę 3 mln PLN w celu stopniowego zwiększania wartości portfela obsługiwanych projektów. Pierwszej serii spółka nie zamierza jednak wprowadzać na rynek Catalyst. Jak deklarują władze spółki, kolejne serie już tak.

fot. mat. prasowe

Obligacje firm faktoringowych notowanych w ramach rynku Catalyst

Obligacje firm faktoringowych notowanych w ramach rynku Catalyst


Wskazaną tendencję potwierdzają również firmy zajmujące się szeroko rozumianym obrotem wierzytelności. Jak podało M.W. Trade SA w komunikacie bieżącym (99/2011) spółka planuje dalsze zwiększanie zobowiązań poprzez emisję dłużnych papierów wartościowych w celu dalszego pozyskiwania kapitału. Rynek dłużny doceniają także spółki, które są już notowane na rynku Catalyst. Artur Górnik Prezes Zarządu spółki Kredyt Inkaso SA, notowanej również na GPW, deklaruje że: plany spółki na najbliższe dwa lata obejmują wykonanie Programu Emisji Obligacji o wartości ok. 150 mln złotych, przy braku kolejnych emisji akcji (z możliwością zwiększenia wartości programu do kwoty 250 mln PLN).

Electus SA na bieżąco zachęca inwestorów do powierzenia spółce kapitału dłużnego. Spółka w ramach programu emisji obligacji planuje pozyskać łącznie 150 mln PLN. W związku z tym w sierpniu 2011 r. Zarząd spółki podjął uchwałę o emisji obligacji serii E o wartości 50 mln PLN (RB 24/2011). Jest to zatem kolejna spółka planująca finansowanie działalności poprzez emisję obligacji. Wskazane przykłady potwierdzają tylko popularność rynku dłużnych papierów wartościowych, który w długim terminie dzięki uruchomieniu rynku Catalyst powinien tylko rosnąć.

fot. mat. prasowe

Obroty firm faktoringowych w Polsce w latach 1996-2010

Obroty firm faktoringowych w Polsce w latach 1996-2010


Perspektywy branży

Rynek usług faktoringowych odznacza się znaczną dynamiką wzrostu. Zachwianie trendu wzrostowego zostało wyhamowane w 2009 ze względu na światowy kryzys finansowy. W 2010 r. nastąpił jednak powrót do poprzedniej dynamiki wzrostów. Jak podaje Polski Związek Faktorów (PZF) w 2010 roku odnotowano przyrost obrotów firm faktoringowych na poziomie ponad 23%. Dane z pierwszego półrocza 2011 roku wykazują dynamikę 19,51% wzrostu w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Dobrą perspektywę branży potwierdzają również wyniki za trzeci kwartał br., w którym nastąpił 17,25% przyrost obrotów firm faktoringowych w stosunku do analogicznego okresu 2010 r. Jak podaje Rzeczpospolita już 10% przedsiębiorstw z sektora small biznes wybiera faktoring jako źródło finansowania działalności, co potwierdza tylko perspektywy branży.

Problemy z dostępem do kapitału przedsiębiorców stały się źródłem rozwoju firm faktoringowych. Ostatnie lata pokazały, iż zapotrzebowanie na usługi faktoringowe jest ogromne i stale rośnie. Dlatego też sektor ten będzie się prawdopodobnie bardzo dynamicznie rozwijał, co potwierdza dotychczasowy rozwój tego typu usług u naszych zachodnich sąsiadów. Dlatego też można się spodziewać dalszego zapotrzebowania na finansowanie w tym sektorze, a co się z tym wiąże nowych emisji obligacji.

Nina Hamernik, Natalia Śmieja

Przeczytaj także: Obligacje korporacyjne w 2014 Obligacje korporacyjne w 2014

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: