eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Firmy faktoringowe a rynek Catalyst

Firmy faktoringowe a rynek Catalyst

2011-10-28 09:41

Firmy faktoringowe a rynek Catalyst

Model działania firm faktoringowych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Faktoring z roku na rok staje się coraz popularniejszą formą wspierania płynności przedsiębiorstw. Mniejsze firmy zajmujące się obrotem wierzytelności, które nie dysponują zapleczem globalnych instytucji finansowych, nie finansują się jednak same. Coraz częściej sięgają po kapitał emitując obligacje.

Przeczytaj także: Rynek Catalyst X 2009 - VII 2010

Czym jest faktoring?

Faktoring jest usługą polegająca na skupie przez firmę faktoringową (faktor) nieprzeterminowanych należności od przedsiębiorstw. Dzięki temu firmy oferujące swoim klientom wydłużone terminy spłaty zobowiązań mogą szybciej uwolnić „zamrożone” należności oraz zwiększać skalę działalności. Przedsiębiorstwa przedstawiają zatem wymagalne faktury firmom faktoringowym, które przelewają należne środki pomniejszone o odpowiednie dyskonto (zazwyczaj kilkanaście procent). Po spłacie zobowiązań przez dłużnika pozostałe środki przelewane są na konto przedsiębiorstwa, które w zamian za możliwość wcześniejszego obrotu kapitałem płaci faktorowi odpowiednie oprocentowanie.

Finansowanie firm faktoringowych

Przedsiębiorstwa oferujące finansowanie nieprzeterminowanych należności potrzebują bardzo dużych kapitałów. Związane jest to ze specyfiką ich działalności, która polega na pożyczaniu środków wspomagających bieżącą płynność przedsiębiorstw. W odróżnieniu jednak od banków nie mogą one sfinansować swojej działalności z depozytów. Dlatego też firmy faktoringowe często należą do międzynarodowych grup finansowych, dzięki czemu mogą korzystać ze znacznego zaplecza kapitałowego.

fot. mat. prasowe

Model działania firm faktoringowych

Model działania firm faktoringowych


Niestety wiąże się to z częstym kształtowaniem ich oferty w sposób uniemożliwiający dostosowanie jej do wymagań i potrzeb mniejszych przedsiębiorstw. W obszarze tym powstała zatem interesująca nisza, którą z powodzeniem wykorzystują mniejsze firmy faktoringowe. Nie dysponując jednak tak znacznym zapleczem finansowym w pierwszym okresie, najczęściej finansują się kapitałem własnym oraz pożyczkami właścicielskimi. Z biegiem czasu, w celu dalszego rozwoju biznesu, zmuszone są jednak sięgać po dodatkowe środki. W tym celu wykorzystują zarówno zwiększenia kapitału własnego, jak i zadłużenia.

W ramach podwyższania kapitału własnego najczęściej dokonuje się wpłat kapitału przez właścicieli, zatrzymuje zyski z lat poprzednich, a także dokonuje emisji akcji na rynku publicznym, co zapewnia dodatkowo efekt marketingowy. W celu rozwoju biznesu środki samych właścicieli niestety nie wystarczają, a publiczny rynek akcji nie zawsze jest otwarty na nowe emisje. Nie wspominając już, że kapitał własnościowy jest zazwyczaj dużo droższy od dłużnego. Dlatego też, jak w każdym biznesie, firmy te z chęcią sięgają po kapitał dłużny – zarówno w postaci pożyczek (szczególnie właścicielskich), jak również emisji obligacji. Szczególnie ta druga forma zyskuje w ostatnim czasie na popularności.

fot. mat. prasowe

Obligacje firm faktoringowych notowanych w ramach rynku Catalyst

Obligacje firm faktoringowych notowanych w ramach rynku Catalyst


Firmy faktoringowe co prawda od dłuższego czasu z chęcią pozyskiwały kapitał poprzez emisję obligacji na rynku niepublicznym, jednak od momentu uruchomienia przez GPW w Warszawie rynku obligacji Catalyst, forma ta przeżywa prawdziwy renesans. Dzięki uruchomieniu nowego rynku możliwe jest bowiem dotarcie do nieosiągalnej często do tej pory grupy inwestorów. Atrakcyjność rynku wspiera także dość zmienna ostatnimi czasy sytuacja na publicznych rynkach akcji, w porównaniu z którymi rynek Catalyst stanowi ostoję bezpieczeństwa.

Firmy faktoringowe a rynek obligacji

Od momentu powstania rynku Catalyst w 2009 roku zadebiutowały na nim papiery aż 3 firm faktoringowych, które pozyskały łącznie 37 mln PLN. Już te wartości świadczą o zainteresowaniu rynkiem obligacji firm z tej branży. Jeśli jednak uwzględnić dodatkowo firmy zajmujące się szeroko rozumianym obrotem wierzytelności (również tych przeterminowanych) statystyki te prezentują się jeszcze bardziej imponująco. Na 61 funkcjonujących obecnie na rynku Catalyst przedsiębiorstw (wliczając emitentów listów zastawnych) obrotem szeroko rozumianymi wierzytelnościami zajmuje się aż 8 spółek, co stanowi ponad 13% wszystkich emitentów.
Przeczytaj także: Obligacje korporacyjne w 2014 Obligacje korporacyjne w 2014

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: