eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Produkcja przemysłowa w Polsce lepiej od oczekiwań

Produkcja przemysłowa w Polsce lepiej od oczekiwań

2011-09-20 13:22

Produktywne i znaczące zdaniem greckiej strony były poniedziałkowe rozmowy z przedstawicielami instytucji finansowych, które mają zdecydować o dalszej pomocy dla tego kraju.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynki finansowe


Przez większość poniedziałkowej sesji inwestorzy z obawą wyczekiwali informacji w tej sprawie. Nie dowiedzieli się wiele nowego.

Jednocześnie jednak trzeba przyznać, że przywiązywanie tak dużej wagi do wydarzeń związanych z Grecją potwierdza jedynie skalę emocji na rynkach finansowych. Trudno natomiast przypadek Grecji traktować jako czynnik decydujący o średnioterminowym kierunku rynków finansowych. Kosztów związanych z kłopotami Grecji i tak nie da się uniknąć, mogą być jedynie mniej lub bardziej rozłożone w czasie. Już teraz wiadomo, że europejskie banki będą potrzebować znacznego dokapitalizowania. Tym bardziej jeśli udział instytucji prywatnych w ratowaniu Grecji będzie większy niż pierwotnie zakładano (takie pogłoski się pojawiają).

Lepsze wiadomości napłynęły z naszej gospodarki. Produkcja przemysłowa rosła w sierpniu bardziej niż się spodziewano, o ponad 7% w skali roku. Reakcji inwestorów na to jednak nie było wcale widać. Pozostają wpatrzeni w wydarzenia na świecie. Dotyczy to zarówno akcji, jak złotego i obligacji.

Inwestorzy natomiast przyzwyczaili się do takich zdarzeń, jak obniżki ratingów, czy prognoz wzrostu gospodarczego. Cięcie oceny wiarygodności Włoch, czy zmniejszenie prognozowanego wzrostu szwajcarskiej gospodarki przez tamtejszy rząd nie budzą wielkich emocji. Inwestorzy wierzą, że duża część złych informacji jest już uwzględniona w cenach aktywów.

Rynek nieruchomości


Przed narastaniem bąbla na rynku nieruchomości w Norwegii przestrzegł tamtejszy nadzór finansowy. Zaniepokojenie budzą jednoczesny wzrost cen nieruchomości oraz zadłużenia kredytowego obywateli. W sierpniu ceny mieszkań rosły w tym kraju w 9,4-proc. tempie, natomiast przyrost kredytów gospodarstw domowych przekraczał w lipcu 7%. Wedle szacunków w przyszłym roku kredyty przekroczą o ponad 200% dochody rozporządzalne Norwegów. Odnośnie do duńskiego rynku pojawiają się również opinie o znaczącym przewartościowaniu. Svenska Handelsbanken szacuje, że może to być nawet 25%. W II kwartale ceny mieszkań spadły o 3,2% w skali roku, a liczba mieszkań wystawionych na sprzedaż osiągnęła rekordowy poziom.

Wrześniowy indeks zaufania na amerykańskim rynku nieruchomości obniżył się do 14 pkt z 15 pkt miesiąc wcześniej. Stało się tak za sprawą spadku oczekiwań względem przyszłej sprzedaży mieszkań oraz przyszłego zainteresowania ich kupnem.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Home Broker Home Broker

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: