eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe - sytuacja pozostaje nerwowa

Rynki finansowe - sytuacja pozostaje nerwowa

2011-08-10 11:40

Rynki finansowe - sytuacja pozostaje nerwowa

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Od początku minionego tygodnia sytuacja na rynkach finansowych pozostaje bardzo nerwowa. Duża zmienność obserwowana na rynkach w ostatnim czasie sprawia, że sesję są bardzo ciekawe i emocjonujące. Tak było też i wczoraj.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Na rynku walutowym obserwowaliśmy silne umocnienie szwajcarskiej waluty. Został ustanowiony nowy historyczny rekord na parach EURCHF, USDCHF oraz CHFPLN, gdzie kurs przełamał psychologiczny poziom 4,00 złotych za franka i kontynuował zwyżkę. EBC próbował uspokoić sytuacje skupując obligacje włoskie i hiszpańskie, co spowodowało, że w oczach inwestorów oba kraje znowu wyprzedziły Polskę pod względem wiarygodności. Oprocentowanie polskich dziesięciolatek wzrosło wczoraj do 5,84%, podczas, gdy rentowność dziesięcioletnich obligacji Hiszpanii i Włoch wynosiły odpowiednio 5,04% i 4,66%. Trichet wziął ster w swoje ręce i widać, że jak na razie działania ECB skutecznie przeciwdziałają się rozpowszechnianiu kryzysu. Ponadto dziś rano Narodowy Bank Szwajcarii poinformował, iż podejmie dodatkowe działania zmierzające do zahamowania dalszej aprecjacji franka i zwiększenia płynności. Znacząco przewartościowany CHF stwarza zagrożenie dla tamtejszej gospodarki.

Inwestorzy pokładali wielkie nadzieje również we wczorajszym posiedzeniu FOMC. Choć pierwsza reakcja na komunikat była negatywna, to w końcówce sesji amerykańskiej nastąpiło silne odreagowanie na rynkach akcji. Bernanke zapowiedział, iż stopy procentowe w USA zostaną na historycznie niskim poziomie przynajmniej do połowy 2013r (3 z 10 członków Fed sprzeciwiało się łagodzeniu polityki pieniężnej w takiej formie), co ma uchronić amerykańską gospodarkę przed stagnacją w sytuacji, gdy dotychczasowy wzrost gospodarczy jest słabszy niż oczekiwał Fed. Taka deklaracja ma na celu obniżenie kosztu kredyty w USA poprzez bezpośredni wpływ na oczekiwania. Co więcej, Fed nie zdecydował się jak na razie uruchomić trzeciego etapu tzw. Ilościowego luzowania (QE3), jednak nie wykluczył takiej metody stymulowania gospodarki. Jak na razie rynki finansowe złapały oddech, ale w dalszym ciągu utrzymuje się wyjątkowa zmienność.

Najważniejsze wiadomości

  • Chiny: W lipcu inflacja w Chinach przyśpieszyła do 6,5% rok do roku
  • GE: W czerwcu wyrównany sezonowo niemiecki import wzrósł o 0,3% w skali miesiąca wobec wzrostu o 3,8% miesiąc wcześniej po korekcie
  • Chiny: Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w lipcu o 14,0% rok do roku wobec 15,1% miesiąc wcześniej
  • Chiny: Sprzedaż detaliczna Chin wzrosła w lipcu o 17,2% rok do roku, wobec 17,7% miesiąc wcześniej
  • UK: Produkcja przemysłowa w czerwcu nie zmieniła się w ujęciu miesięcznym wobec prognozowanego wzrostu o 0,4%, natomiast produkcja wytwórcza spadła o 0,4% miesiąc do miesiąca
  • US: Według wstępnych danych jednostkowe koszty pracy w II kwartale wzrosły o 2,2% wobec prognozowanych 2,0%
  • US: Decyzją FOMC główna stopa procentowa została utrzymana na ultra niskim poziomie
  • GE: Inflacja CPI w lipcu wzrosła o 0,4% w ujęciu miesięcznym i do 2,4% w skali roku

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: