eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rodzina na swoim wygaśnie szybciej?

Rodzina na swoim wygaśnie szybciej?

2011-08-02 12:33

Przeczytaj także: Rodzina na Swoim I-VI 2011


Dagmara Wójtowicz (Aspiro, ZFDF) zauważa jednak, że istnieje grono banków, które mają w swoim portfelu znaczący udział kredytów z dopłatą i po wygaśnięciu programu odczują spadek liczby klientów: - Dotyczy to głównie tych instytucji finansowych, które dość liberalnie podchodzą do obliczania zdolności kredytowej, przyznając wyższe kwoty kredytów dla klientów korzystających ze współfinansowania rządowego. Eksperci ZFDF przewidują także, że wygaszenie programu spowoduje, że banki będą musiały silniej konkurować o klientów, między innymi poprzez ustępstwa cenowe. Rynek nieruchomości, szczególnie wtórny, odczuje natomiast spadek cen.

Eksperci Open Finance i ZFDF twierdzą, że można się także spodziewać spadku średniej wartości zaciąganego kredytu. Według nich średnia ta nie przypadkowo szła w górę od początku 2010 r. Możliwości jakie dawał program RnS sprawiły, że od kilku kwartałów średnia wartość kredytów z dopłatami była znacznie wyższa niż zwykłych kredytów.

Godny następca

Analitycy Open Finance przewidują, że po wygaśnięciu programu powstanie bardzo wielka, trudna do wypełnienia luka, szczególnie w warunkach rosnących stóp procentowych i nadchodzących obostrzeń dla zadłużania się w walutach. Co więcej, obecnie nie ma alternatyw dla Rodziny na swoim. Eksperci ZFDF zwracają jednak uwagę, że inicjatywa, która mogłaby zastąpić program jest bardzo potrzebna. - Po wygaśnięciu programu Rodzina na swoim i w świetle mających wejść w życie rekomendacji w 2012 roku stworzenie alternatywy dla osób mających problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego powinno być dla naszych ustawodawców kwestią priorytetową. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianą programu budownictwa czynszowego. Budżet miałby wpierać nie tylko TBS-y, ale także spółdzielnie i deweloperów – mówi Dagmara Wójtowicz (Aspiro, Związek Firm Doradztwa Finansowego). Ekspert wyjaśnia, że lokatorom, którzy sfinansują część kosztów budowy, ustawa ma zagwarantować „dojście do własności" – w czynszu spłacą pozostałe koszty budowy i wtedy staną się właścicielami. Projekt ten jest jednak dość odległy, głównie z uwagi na konieczność wprowadzenia szeregu zmian przepisów w budownictwie czynszowym. Ekspert Aspiro i ZFDF zauważa także, że wiele wskazuje na to, że nie rozwiąże to problemów mieszkaniowych przeciętnej polskiej rodziny w styczniu 2012 roku. Problemem może być też jakość finansowanych w ten sposób nieruchomości.

- Być może najszybsze rozwiązanie pojawi się na początku 2012 roku, kiedy to rząd podsumuje efekty realizacji programu Rodzina na swoim. Zgodnie z ustaleniami będzie miał on obowiązek przedstawić założenia alternatywnego systemu wsparcia zakupu nieruchomości mieszkalnych dla młodych osób – podsumowuje Dagmara Wójtowicz (Aspiro, ZFDF).

Przeczytaj także: Rodzina na Swoim XII 2011 Rodzina na Swoim XII 2011

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: