eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Pogarszają się nastroje konsumentow w USA

Pogarszają się nastroje konsumentow w USA

2011-06-20 12:50

Pogarszają się nastroje konsumentow w USA

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Końcówka minionego tygodnia przyniosła lekką poprawę nastrojów na rynkach akcji. Porozumienie miedzy Francją a Niemcami w sprawie pomocy dla Grecji rozbudziło oczekiwania na rychłe uzgodnienie planu pomocowego dla tego kraju.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Utrzymująca się niepewność wynika w dalszym ciągu z braku konkretów. Grecja ma czas do końca czerwca na wywiązanie się ze swoich zobowiązań (musi wprowadzić w życie plan oszczędnościowy), a sama decyzja o wypłacie kolejnej raty pożyczki zapadnie na początku lipca.

Euro zyskiwało na wartości na wieść, że Niemcy ustąpiły ze swojego stanowiska w sprawie pomocy dla Grecji, tym samym otwierając drogę do szybkiego przyjęcia uzgodnionych rozwiązań. Zeszłotygodniowe dane z amerykańskiej gospodarki były mieszane. Piątkowe publikacje pokazały, iż indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł w maju o 0,8%, powyżej oczekiwań rynkowych, co wróży dobrze dla przyszłej aktywności przemysłowej w USA. Pogorszeniu uległy natomiast nastroje amerykańskich konsumentów - według wstępnych danych indeks Uniwersytetu Michigan spadł w czerwcu do poziomu 71,8pkt.

Jak na razie, początek tego tygodnia rozpoczął się nie najlepiej. Na rynkach akcji kontynuowane są zniżki, dolar amerykański znajduje się blisko piątkowych maksimów, frank kontynuuje umocnienie, a nasza krajowa waluta pozostaje pod presją sprzedających. Spadki na eurodolarze wyhamowały w rejonie 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, gdzie ukształtowała się w czwartek formacja młota. Taki techniczny układ może sprzyjać odreagowaniu ostatnich silnych spadków na EURUSD. Silnym oporem pozostają okolice 1,4340/50.

W tym tygodniu uwaga będzie koncentrowała się wokół posiedzenia Fed. Po ostatnich niepokojących sygnałach napływających z gospodarki amerykańskiej, retoryka Fed może być bardziej gołębia, jeśli chodzi o perspektywy dla wzrostu gospodarczego. Oprócz tego najważniejsze dane z USA będą dotyczyły sprzedaży domów oraz zamówień na dobra trwałego użytku. Ponadto ze strefy euro poznamy indeksy PMI dla sektora przemysłowego i sektora usług, a także indeks ZEW i Ifo z Niemiec.

Najważniejsze wiadomości

  • UK: Ceny domów (Rightmove) wzrosły w czerwcu o 0,6% w ujęciu miesiąc do miesiąca
  • GE: Inflacja PPI wzrosła w maju do 6,1% w skali roku oraz nie zmieniła się w ujęciu miesięcznym
  • US: Indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł w maju o 0,8% w ujęciu miesiąc do miesiąca
  • JP: Indeks zaufania w kwietniu wzrósł do poziomu 103,6pkt.
  • US: Indeks Uniwersytetu Michigan spadł w czerwcu do 71,8pkt. z 74,3pkt. w maju
  • PL: W maju 2011 roku wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu zwolnił do 6,5% rok do roku. Inflacja PPI spadła o 0,2% w ujęciu miesiąc do miesiąca
  • PL: Sezonowo wyrównana produkcja przemysłu wzrosła w maju o 8,7% licząc rok do roku i zwiększyła się o 1,7% miesiąc do miesiąca
  • PL: W maju 2011 roku tempo wzrostu produkcji przemysłowej przyśpieszyło do 7,7% rok do roku z 6,6% w kwietniu.Miesiąc do miesiąca produkcja wzrosła w maju o 2,6%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: