eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki ignorują słabe dane z USA

Rynki ignorują słabe dane z USA

2011-06-01 13:41

Rynki ignorują słabe dane z USA

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Powrót do handlu inwestorów z Londynu i z USA przyniósł diametralną poprawę nastrojów i powrót zmienności na rynki. Głównym powodem wzrostu apetytu na ryzyko były pogłoski o dojściu do porozumienia w sprawie udzielenia dalszej pomocy dla Grecji.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Grecka gazeta Kathimerini podała, że plany fiskalne greckiego rządku mogą zostać sfinalizowane już w środę wieczorem lub czwartek rano. Spekulacje odnośnie tej kwestii windowały kurs EURUSD. Poranne dane publikowane z niemieckiej gospodarki były dobre. Sprzedaż detaliczna w kwietniu była wyższa od oczekiwań, a liczba bezrobotnych spadła. Znacznie gorzej prezentowały się już dane z USA. Indeks aktywności w sektorze przemysłowym Chicago spadł w maju do poziomu 56,6pkt. Równie słaby odczyt zanotował wskaźnik zaufania konsumentów. Z kolei indeks S&P/Case-Shiller spadł w marcu o 3,6% w skali roku. Póki co, słabe publikacje z gospodarki amerykańskiej nie popsuły nastrojów na rynkach akcji oraz surowców, którym sprzyjał osłabiający się dolar.

Opublikowane w dniu dzisiejszym indeksy PMI z sektora przemysłowego z Niemiec, strefy euro i Wielkiej Brytanii zanotowały spadki i były słabsze niż konsensus rynkowy. W reakcji na te dane zarówno EURUSD, jak i GBPUSD wyhamował nieco zwyżkę. Obecność istotnych oporów odpowiednio na poziomie 1,4457 i 1,65 może przyczynić się do chwilowego odreagowania. Kiepskie dane napływające w ostatnim czasie z amerykańskiej gospodarki mogą być dodatkowym czynnikiem sprzyjającym kontynuacji trendu wzrostowego na tych parach. Z kolei w dzisiaj poznamy raport ADP o zmianie zatrudnienia, będący prognostykiem piątkowych danych NFP oraz indeks ISM z sektora przemysłowego USA. Jeśli będzie to koleina słaba seria danych makroekonomicznych, to wznowią się nadzieję, że być może Fed zacznie rozważać program QE3.

Na rynku krajowym popsuł się nieco sentyment do złotego za sprawą publikacji słabszych danych na temat indeksu PMI z Polski, który spadł w maju do poziomu 52,6pkt., czyli do najniższego poziomu od lipca ubiegłego roku.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Indeks S&P/Case-Shiller spadł w marcu o 3,6% w skali roku.
  • US: Indeks PMI z sektora przemysłowego ukształtował się w maju na poziomie 56,6pkt.
  • PL: W I kwartale 2011r tempo wzrostu PKB zwolniło do 4,4% z 4,5% w IV kwartale 2010r. Spożycie indywidualne wzrosło w I kwartle 2011r o 3,9%, nakłady brutto wzrosły o 6,0%, natomiast popyt krajowy o 4,5%.
  • GE: Stopa bezrobocia w maju spadła do poziomu 7,0%.
  • E-Z: W maju inflacja HICP w strefie euro zwolniła do 2,7% w skali roku-wynika ze wstępnych danych.
  • E-Z: Stopa bezrobocia w kwietniu ukształtowała się na poziomie 9,9%.
  • CA: Decyzją banku centralnego Kanady główna stopa procentowa została utrzymana na niezmienionym poziomie 1,0%.
  • US: Indeks zaufania konsumentów spadł w maju do poziomu 60,8pkt.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: