eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Obligacje skarbowe - oferta V 2011

Obligacje skarbowe - oferta V 2011

2011-04-29 12:58

Obligacje skarbowe - oferta V 2011

Podsumowanie oferty obligacji Skarbu Państwa w maju 2011 r. © fot. mat. prasowe

Ministerstwo Finansów podało do wiadomości publicznej dane dotyczące nowej, przewidzianej na maj 2011 roku, emisji obligacji detalicznych. Oprocentowanie detalicznych papierów skarbowych dalej pozostaje na niezmienionym, wysokim poziomie. Inwestorzy indywidualni mogą wybierać wśród czterech rodzajów obligacji, których oprocentowanie waha się między 4,28 proc., a 5,75 proc., natomiast okres inwestycji wynosi od 2 do 10 lat.

Przeczytaj także: Obligacje skarbowe - oferta IV 2011

Z początkiem maja 2011 roku, do sprzedaży trafi nowa emisja detalicznych papierów skarbowych obejmująca cztery rodzaje obligacji. Inwestorzy indywidualni poszukujący krótkoterminowej i jednocześnie przewidywalnej inwestycji zainteresowani będą obligacjami dwuletnimi (DOS0513) o stałym oprocentowaniu 4,50 proc. i rocznym okresie odsetkowym. Dla inwestujących bardziej długoterminowo emitent przewidział obligacje czteroletnie (COI0515), których oprocentowanie w pierwszym roku odsetkowym wynosi 5 proc., oraz obligacje dziesięcioletnie (EDO0521), których oprocentowanie w pierwszym okresie wynosi 5,75 proc. W następnych latach stopa zwrotu z inwestycji może być wyższa, dzięki oprocentowaniu ustalanemu co roku poprzez dodanie marży odsetkowej do aktualnego poziomu inflacji. Od powyższych papierów detalicznych różnią się nieco obligacje trzyletnie (TZ0514), których oprocentowanie jest zmienne, uzależnione od stopy WIBOR6M, a które wynosi 4,28 proc. Obligacje trzyletnie, jako jedyne detaliczne papiery dłużne Skarbu Państwa, notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych i na rynku BondSpot. Ich emisja odbywa się tylko cztery razy do roku (w lutym, maju, sierpniu i listopadzie) i trwa trzy miesiące.

Najwyżej oprocentowanymi obligacjami są obligacje dziesięcioletnie, które w pierwszym roku rozliczeniowym przyniosą 5,75 proc. zysku. Podobnie jak na pozostałych rodzajach obligacji (za wyjątkiem „trzylatek”, gdzie okres rozliczeniowy wynosi sześć miesięcy), kapitalizacja odsetek następuje co roku, dzięki czemu inwestorzy korzystają z efektu procentu składanego. Dodatkowo inwestując w „dziesięciolatki” za pomocą Indywidualnego Konta Emerytalnego „Obligacje” inwestorzy mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych.

- Obligacje Skarbu Państwa od wielu lat cieszą się zainteresowaniem inwestorów, jako najbezpieczniejsza forma oszczędzania. Niezależnie od ich rodzaju wypłatę wkładu inwestycji wraz z narosłymi odsetkami gwarantuje Skarb Państwa – mówi Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Zaletą obligacji jest też przewidywalność. Szczególnie w przypadku obligacji dwuletnich możemy na początku inwestycji ustalić nasz przyszły zysk – podsumowuje Anna Suszyńska.

Dwuletnie obligacje detaliczne (DOS0513) – stały i bezpieczny zysk

Z początkiem maja 2011 roku będzie można kupić dwuletnie obligacje Skarbu Państwa, charakteryzujące się stałym oprocentowaniem, które ustalono na poziomie 4,50 proc. rocznie. Kapitalizacja odsetek następuje co roku, co oznacza, że każda z popularnych „dwulatek”, o nominale 100 zł, po dwóch latach wykupiona zostanie za 109,20 zł. Swój zysk można zrealizować na trzy sposoby, gotówką, przelewem lub przez zaliczenie wierzytelności z tytułu posiadanych obligacji na poczet ceny kupowanych obligacji skarbowych kolejnych emisji. W przypadku skorzystania z trzeciej możliwości cena jednej obligacji wynosi 99,90 zł. Aktualne oprocentowanie dwuletnich obligacji detalicznych wynosi 4,5 proc.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: