eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rating funduszy inwestycyjnych III 2011

Rating funduszy inwestycyjnych III 2011

2011-04-05 09:55

Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych I 2011


Zeszły miesiąc zdecydowanie nie należał za to do udanych dla funduszy rynków rozwiniętych. Najsłabiej wypadły fundusze inwestujące na rynkach europejskich. Ze średnią stratą rzędu 1,7 proc. była to najsłabsza kategoria. Stratę przyniosły też fundusze globalnych rynków rozwiniętych (-1,3 proc.) oraz fundusze akcji amerykańskich (-0,5 proc.). Tu sytuację dodatkowo pogorszył spadek kursu dolara względem złotego o niespełna 1,9 proc.

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że w klasyfikacji indywidualnej największe straty przyniosły fundusze akcji japońskich: ING Japonia (-12,2 proc.) oraz PKO Akcji Rynku Japońskiego (-7,9 proc.). Katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi i tsunami zatrzęsło tokijska giełdą, ujmując jej głównemu indeksowi, NIKKEI225, ok. jednej piątej wartości w ciągu ledwie kilku dni. Stosunkowo szybko większa część tego spadku została odrobiona, niemniej straty funduszy są znaczne. Pod koniec marca, po prawie dwumiesięcznym zawieszeniu bezpośrednio spowodowanym przez zamieszki w Egipcie, wznowiona została też możliwość nabywania i umarzania jednostek uczestnictwa funduszu Noble Africa. Spadek wartości jednostki, który w marcu podliczono na 6,8 proc., w kontekście wydarzeń zachodzących w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie można uznać za umiarkowany.

W świetle niejednoznacznych danych z polskiej gospodarki, jak nieco lepsze od oczekiwań analityków dane dotyczące deficytu obrotów bieżących, wyższą od oczekiwanej sprzedaż detaliczną czy niższą od prognoz inflację bazową, fundusze papierów dłużnych zanotowały wzrosty wartości jednostek uczestnictwa. Fundusze papierów skarbowych zyskały średnio 0,6 proc., zaś dłużne uniwersalne 0,2 proc. Od dłuższego czasu w naszych komentarzach podkreślamy, że w środowisku rosnących stóp procentowych nie należy oczekiwać po funduszach obligacji specjalnych zysków. Amatorom funduszy bezpiecznych znacznie bardziej polecamy fundusze rynku pieniężnego, z natury znacznie mniej narażone na ryzyko stopy procentowej. Można się o tym przekonać porównując wyniki jednych i drugich choćby w ostatnim roku. Podczas gdy fundusze pieniężne w tym czasie średnio zanotowały 3,8-proc. zysk, w przypadku funduszy dłużnych złotowych uniwersalnych było to 2,3 proc., zaś fundusze dłużne złotowe papierów skarbowych przyniosły 2,2-proc. stopę zwrotu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: