eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rentowność obligacji Portugalii wzrosła o 2%

Rentowność obligacji Portugalii wzrosła o 2%

2011-03-23 12:39

Rentowność obligacji Portugalii wzrosła o 2%

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Po trzech kolejnych sesjach wzrostowych na giełdach akcji, w dniu wczorajszym obserwowaliśmy spadki.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Szły one w parze ze spadkiem zmienności co sugeruje, iż przewaga podaży wynikała bardziej z realizacji wcześniejszych zysków niż strachu inwestorów przed kolejnym załamaniem. Na rynku walutowym po raz pierwszy od dłuższego czasu dolar umocnił się w stosunku do euro. Rynek wyraził w ten sposób swoje zaniepokojenie o kraje peryferyjne Europy Zachodniej, głównie o Portugalię.

Rentowność 10-letnich obligacji Portugalii wzrosła wczoraj o 2%, osiągając poziom 7.69 punktu procentowego. Wszystko za sprawą pogłosek o możliwej klęsce tamtejszego rządu w próbie przeforsowania oszczędnościowego pakietu reform. Losy tego programu redukcji wydatków rozstrzygną się dziś w sejmie. Z tego względu Portugalia pozostanie najprawdopodobniej głównym tematem dla inwestorów rynku walutowego w dniu dzisiejszym.

Na drugi plan zeszła w ostatnich dniach Japonia. Dzisiaj nad ranem jednak, dotarły informacje o kolejnych problemach z przegrzewaniem się reaktorów jądrowych w Fukushimie. Służby japońskie ponownie zostały zmuszone do polewania ich wodą. Niepokoje odbijają się na notowaniach giełd akcji. Na rynku walutowym umacnia się szwajcarski frank, zbliżając się do rekordowych poziomów z poprzedniego tygodnia.

Wczorajszy dzień, w porównaniu do poniedziałku, przyniósł sporą porcją danych makroekonomicznych. Z USA poznaliśmy dwie figury. Indeks cen nieruchomości za styczeń, publikowany przez agencję federalną FHFA spadł o 0.3% w stosunku do grudnia 2010. Spodziewano się, że spadek ten wyniesie 0.2%. Gorszy od oczekiwań okazał się również odczyt indeksu aktywności produkcyjnej Fed z Richmond. Wynik był na poziomie 20 punktów wobec prognozy 24 punkty. Bardzo istotne dane poznaliśmy z Wielkiej Brytanii. Inflacja w lutym wyniosła 4.4% r/r przewyższając o 0.2 punktu procentowego konsensus oczekiwań. W krótkim terminie jest to dobry znak dla funta, jednak długoterminowo może działać na jego niekorzyść, zmuszając niejako brytyjski Komitet Polityki Monetarnej do podwyższenia kosztu pieniądza i tym samym schłodzenia i tak wolnego tempa wzrostu gospodarki Wielkiej Brytanii.

Najważniejsze wiadomości

  • UK: Rozkład głosów za podwyżką stóp procentowych bez zmian
  • UK: Indeks cen nieruchomości FHFA w styczniu m/m: -0.3%, prognoza: 5.2%
  • CA: Indeks aktywności produkcyjnej Fed z Richmond: 20.0, prognoza: 24.0
  • CA: Indeks wskaźników wyprzedzających w lutym m/m: 0.8%, prognoza: 0.7%
  • US: Sprzedaż detaliczna w styczniu m/m: -0.3%, prognoza: 1.0%
  • US: Indeks oczekiwań dotyczących zamówień w przemyśle wg CBI: 5, prognoza: -6

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: