eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek pracy USA - w oczekiwaniu na dane

Rynek pracy USA - w oczekiwaniu na dane

2011-03-04 13:05

Rynek pracy USA - w oczekiwaniu na dane

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Europejski Bank Centralny postanowił na wczorajszym posiedzeniu, że pozostawi główną stopę procentową na poziomie 1%. Zarówno analitycy jak i inwestorzy spodziewali się takiej decyzji.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Zaskoczenie przyszło za to w komunikacie wygłoszonym przez Jean- Claude'a Tricheta. Dał on sygnał, że zacieśnienie polityki monetarnej w strefie euro może nastąpić już w kwietniu. W USA opublikowane zostały kolejne dobre dane fundamentalne. Najważniejsze poznamy jednak dopiero dziś - będzie to zmiana liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w lutym.

O ile w komunikacie po poprzednim posiedzeniu EBC, można było znaleźć słowa mówiące o "zbilansowanych ryzykach dla inflacji", o tyle we wczorajszym, Bank widzi już poważne zagrożenia dla jej przyspieszenia w średnim terminie. Prognozy dla inflacji na rok 2011 zostały zdecydowanie podniesione w górę. Obecne szacunki EBC to przedział 2 - 2.6% wobec 1.3 - 2.3% prognozowanych w poprzednim raporcie opublikowanym w grudniu. Jean Claude Trichet w wygłoszonym przemówieniu był również zdecydowanie bardziej "jastrzębi" niż to miało miejsce poprzednim razem. Szef EBC dał do zrozumienia, że cykl podwyżek stóp procentowych w strefie euro może rozpocząć się już w kwietniu. Czynniki te stały się bezpośrednią przyczyną silnego wzrostu kursu euro w dniu wczorajszym. 5 minut po posiedzeniu EBC, kurs EURUSD znalazł się blisko jedną figurę wyżej niż był bezpośrednio przed nim.

Kolejne optymistyczne dane napłynęły z USA. Po tym jak w pierwszej połowie tego tygodnia poznaliśmy lepsze od oczekiwań publikacje indeksu ISM dla sektora przemysłowego oraz zmiany miejsc pracy w sektorze prywatnym, tym razem inwestorów pozytywnie zaskoczyły cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. W tygodniu kończącym się 26 lutego było ich jedynie 368 tysięcy. Wynik ten jest o 26 tysięcy niższy od prognoz i zarazem najniższy od lipca 2008 roku. Najwyżej od lipca, ale 2007 roku, znalazł się z kolei indeks ISM dla sektora pozaprzemysłowego. Wynik na poziomie 59.7 punktu był w tym przypadku zgodny z oczekiwaniami.

Najważniejsze wiadomości

  • EZ: EBC nie zmienił stóp procentowych
  • EZ: Trichet: nie wykluczamy podwyżki stóp na kolejnym posiedzeniu
  • US: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu: 368 tys., prognoza: 394 tys.
  • US: Wydajność pracy w sektorze pozarolniczym w IV kwartale kw/kw: 2.6%, prognoza: 2.6%
  • US: Indeks ISM dla sektora usługowego: 59.7, prognoza: 59.7
  • US: Jednostkowe koszty pracy w IV kwartale kw/kw: -0.6%, prognoza: -0.6%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: