eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestycja w ziemię: jaki sposób wybrać?

Inwestycja w ziemię: jaki sposób wybrać?

2011-03-04 09:57

Przeczytaj także: Inwestycja w ziemię jako lokata oszczędnościowa


Spółki celowe

Inną formą inwestowania, dedykowaną tym, którzy nie znają się za bardzo na rynku ziemi i nie chcą osobiście uczestniczyć w zarządzaniu, są spółki celowe. Od strony prawnej jest to przejrzyste i bezpieczne. Po wpłacie wymaganego wkładu inwestor przystępuje do spółki, stając się współwłaścicielem nabytych nieruchomości.

Podobnie jak ma to miejsce w funduszach inwestycyjnych, zarządzaniem portfelem nieruchomości zajmuje się zespół specjalistów. Dzięki temu mamy pewność, że portfel będzie różnorodny i monitorowany na bieżąco. Oczywiście taka konstrukcja wiąże się z dodatkowymi kosztami, których nie ma w przypadku inwestycji bezpośrednich. Jednak dzięki temu nie musimy się osobiście angażować w pracochłonne i wymagające sporych kompetencji działania podnoszące wartość ziemi.

W porównaniu do funduszy koszty działania spółek celowych są bardzo niskie. Nie muszą one bowiem spełniać szeregu wymogów formalnych jakie prawo stawia przed funduszami inwestycyjnymi. Trzeba jednak pamiętać, że zysk wypracowany w większości rodzajów spółek będzie podwójnie opodatkowany (podatek od dywidendy oraz podatek od dochodów osobistych inwestora). - Nie dotyczy to m.in. spółek komandytowych, dlatego są one optymalnym rozwiązaniem prawnym dla wspólnych inwestycji w ziemię – wyjaśnia Kuba Karliński z Wealth Solutions-Inwestycje Ziemskie.

Warto dodać, że minimalne wpłaty wymagane od poszczególnych inwestorów w przypadku spółek celowych nie mogą być tak niskie jak w funduszach. Zarządzanie pulą kilku tysięcy wspólników byłoby bardzo trudne, dlatego minima inwestycyjne to z reguły ok. 100 tys. zł co ogranicza liczbę inwestorów. Jest to jednocześnie znacznie mniej niż cena przeciętnej kilkuhektarowej działki rolnej w pobliżu aglomeracji. Tak więc spółka celowa również spełnia swoją funkcję pozwalając inwestorowi uczestniczyć w zyskach na trudno dostępnym rynku. Jeśli jednak szukamy dostępu do rynku nieruchomości z kwotą 5 czy 10 tys. złotych wówczas jedyną opcją jest fundusz.

- Inwestowanie w ziemię stało się w ostatnich latach dobrą alternatywą do przeszacowanego rynku mieszkaniowego. Jednak bardzo łatwo o popełnienie błędu i ulokowanie pieniędzy w coś, co w najlepszym wypadku nie przyniesie nam żadnego zysku. Dlatego lepiej zapłacić za profesjonalną usługę czy to korzystając z funduszu inwestycyjnego czy też przystępując do spółki celowej – mówi Kuba Karliński.

poprzednia  

1 2

oprac. : Wealth Solutions Wealth Solutions

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: