eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Korekta cen ropy wsparła kurs dolara

Korekta cen ropy wsparła kurs dolara

2011-02-28 13:52

Korekta cen ropy wsparła kurs dolara

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W piątek dolar zyskał ponad figurę w stosunku do euro. Jego umocnieniu sprzyjała wcześniejsza korekta cen ropy naftowej.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Nie przeszkodziły gorsze od oczekiwań dane o PKB Stanów Zjednoczonych w IV kwartale. W centrum zainteresowań wciąż pozostawał konflikt na Bliskim Wschodzie. Tak będzie zapewne również w tym tygodniu.

Inwestorzy w końcu uwierzyli, że Arabia Saudyjska przynajmniej częściowo jest w stanie zapełnić lukę w podaży ropy naftowej, która wynika ze zmniejszenia produkcji tego surowca w Libii. W porównaniu ze szczytem notowań Brenta w czwartek nad ranem, piątkowe zamknięcie było o 7 dolarów niższe. Dało to oddech giełdom akcji, które spadały nieprzerwanie od początku tygodnia. Indeks S&P 500 odbił się od dna na poziomie 1293.50 i wzrósł w okolice 1320 punktów. Spadki cen ropy dały również znać o sobie na rynku walutowym. Amerykański dolar umocnił się w stosunku do euro o ponad figurę, połowę tego zyskał w stosunku do szwajcarskiego franka, aprecjacji uległy waluty krajów rozwijających się, w tym polski złoty.

Sytuację piątkową, chociaż miała ona podłoże fundamentalne, należy jednak na razie traktować tylko jako korektę. Kresu konfliktu politycznego w Libii nie widać, a jego oddziaływanie na sąsiednie państwa jest coraz silniejsze. Inwestorzy nie zapomnieli także o wciąż nie rozstrzygniętej do końca sytuacji w krajach Afryki Północnej. Awersja do ryzyka pozostaje więc wysoka. W takich okolicznościach większe szanse na aprecjację mają waluty uznawane jako bezpieczne przystanie (frank, jen), a waluty krajów wschodzących będą raczej kontynuować deprecjację.

Na głównej parze walutowej sytuacja jest dosyć skomplikowana. Za bezpieczniejszą walutę z pewnością uznawany jest dolar. Z drugiej strony jednak inwestorzy mają na uwadze większe szanse na rychłe podwyżki stóp procentowych w strefie euro niż w USA. W poprzednim tygodniu przeważył drugi czynnik. Czy w tym będzie podobnie? Początek na to wskazuje.

Najważniejsze wiadomości

  • US: PKB w IV kwartale kw/kw zannualizowany: 2.8%, wstępny odczyt: 3.3%
  • US: Konsumpcja w IV kwartale kw/kw: 4.1%, prognoza: 4.2%
  • US: Indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan: 77.5, prognoza: 75.4
  • JP: Sprzedaż detaliczna w styczniu r/r: 0.1%, prognoza: -1.5%
  • UK: Rewizja PKB za IV kwartał kw/kw: -0.6%, wstępny odczyt: -0.5%
  • NZ: Indeks zaufania w biznesie Narodowego Banku Nowej Zelandii: 34.5, poprzednia wartość: 29.5

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: