eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Deweloperzy wierzą w obligacje korporacyjne

Deweloperzy wierzą w obligacje korporacyjne

2011-02-12 00:20

Przeczytaj także: Spółki deweloperskie: wyniki III kw. 2010


fot. mat. prasowe

Struktura krajowego rynku nieskarbowych papierów dłużnych (stan na 30 IX 2010 r.)

Struktura krajowego rynku nieskarbowych papierów dłużnych (stan na 30 IX 2010 r.)

- Wiele zależy od tego czy w ten instrument uwierzą indywidualni inwestorzy. Jeśli mu zaufają i będą kupować bez obaw wówczas oprocentowanie obligacji może spaść. Automatyczne niższe koszty ponoszone przez emitentów zwiększą krąg firm zainteresowanych tym instrumentem dłużnym - wyjaśnia prezes CEE Property Group.

Obligacje w porównaniu do kredytów są dla dewelopera bardziej elastycznym instrumentem finansowym niż kredyt i pod wieloma względami korzystniejszy. Zdaniem CEE Property Group najważniejszymi zaletami obligacji są:
  • Firmy deweloperskie mogą je wyemitować bez precyzowania celu na jaki chcą pozyskać pieniądze od inwestorów, w przeciwieństwie do kredytu bankowego, który jest udzielany na ściśle określony cel;
  • Środki pozyskane ze sprzedaży obligacji mogą zostać przeznaczone na uzupełnienie wkładu własnego w nowym projekcie, a kredyt do takich celów nie może zostać wykorzystany;
  • Obligacje mogą być wyemitowane na okres wybrany przez emitenta: 1-,2-,3 i 5-letnim podczas gdy kredyt udzielany jest tylko na czas trwania inwestycji;
  • Emitent może praktycznie dowolnie układać się z obligatariuszami, a zatem przyspieszyć lub opóźnić termin wykupu papierów lub dokonać ich konwersji na akcje;
  • Emitent samodzielnie ustala wielkość i rodzaj zabezpieczenia;
  • Istnieje możliwość sprzedaży obligacji niezabezpieczonych żadnymi aktywami;
  • Pozyskanie środków bezpośrednio z rynku od wielu inwestorów.

Korzyści dla kupujących

Jak przypominają autorzy raportu, inwestorzy mają na rynku do wyboru trzy rodzaje obligacji: skarbu państwa, komunalne i korporacyjne. Wszystkie one są bardzo dobrze znane inwestorom instytucjonalnym (banki, fundusze emerytalne i inwestycyjne, firmy ubezpieczeniowe).

Do obligacji korporacyjnych, w tym emitowanych przez spółki deweloperskie, powoli przekonują się też klienci indywidualni. Najważniejszym argumentem jest wysokość stopy oprocentowania papierów, sięgający średnio od 9 do 13 proc., ale zdarza się i 17 proc w skali roku.

Zdaniem CEE Property Group, decyduje o tym specyfika tych papierów, bardzo atrakcyjna dla kupujących. Po pierwsze, deweloperzy jako jedyni stosują zabezpieczenia emitowanych przez siebie papierów w postaci nieruchomości, przede wszystkim gruntowych. Po drugie, w większości emitentami są spółki notowane już na warszawskiej giełdzie. A przy tym certyfikaty sprzedanych obligacji mogą być i często są, od września ub. roku, notowane na rynku Catalyst GPW. Są to więc walory nie tylko bezpieczne, ale i płynne. Co nie jest bez znaczenia dla inwestorów.

Organizatorzy rynku

Wielkość plasowanych przez deweloperów na rynku finansowym emisji obligacji jest bardzo zróżnicowana. Waha się od kilku do nawet kilkuset milionów złotych.

Do organizacji i przeprowadzenia emisji spółki mają do dyspozycji wyspecjalizowane firmy - agentów emisji. Są to zarówno domy maklerskie oraz wyspecjalizowane instytucje niefinansowe. Firmy aranżujące emisje pobierają za swoją usługę marże w wysokości od 1,5 do 3,5 proc. ich wartości. A całkowity koszt uplasowania obligacji sięga setnych ułamka wartości tych papierów.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: