eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Obligacje 10-letnie w USA - maksimum przy 3,7%

Obligacje 10-letnie w USA - maksimum przy 3,7%

2011-02-08 11:54

Obligacje 10-letnie w USA - maksimum przy 3,7%

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wczorajszy dzień na rynkach finansowych przyniósł wyhamowanie ostatnich wzrostów rentowności amerykańskich obligacji. 10-latki dotarły wczoraj nad ranem do poziomu 3.70% i tam znalazły swoje maksimum.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Odbicie nie było silne, jednak zaowocowało korektą również na eurodolarze. Obecnie, o godzinie 9:30, rentowność wynosi 3.64%. W obliczu braku istotnych danych fundamentalnych z USA najprawdopodobniej jej kierunek będzie wyznacznikiem dla kursu głównej pary walutowej.

W dniu wczorajszym również brakowało kluczowych publikacji makro zza oceanu. Jedyną figurą, która miała jakiekolwiek znaczenie dla kursu EURUSD, były grudniowe zamówienia w przemyśle w Niemczech. Okazały się one gorsze od oczekiwań. W stosunku do listopada spadły one o 3.4%, podczas gdy analitycy spodziewali się spadku jedynie o 1.5%. W stosunku do grudnia 2009 roku wzrost wyniósł natomiast 19.7%, wobec oczekiwanego wzrostu o 21.3% (dla danych nieskorygowanych sezonowo). Niekorzystne dane przyczyniły się do osłabienia euro w stosunku do dolara. Tuż po publikacji, która została ogłoszona o godzinie 12, kurs EURUSD spadł o blisko 40 pipsów. Niemieckie Ministerstwo Gospodarki, które to było odpowiedzialne za przygotowanie danych, podkreśla jednak, że nie ma powodów do obaw o załamanie w tym segmencie, a tendencja jest cały wyraźnie wzrostowa. Czy te optymistyczne przewidywania są słuszne? Odpowiedź poznamy zapewne za miesiąc.

Istotna informacja, chociaż jedynie dla pary USDCAD, napłynęła z Kanady. Ilość wydanych pozwoleń na budowę domów była w grudniu o 2.4% wyższa niż w listopadzie. Biorąc pod uwagę niską bazę, w listopadzie zanotowano bowiem silny spadek o 10.5% m/m, wynik ten nie jest z pewnością rewelacyjny. Oczekiwania analityków oscylowały między 2.5% a 2.9%. Odczyt był więc tylko nieznacznie gorszy i osłabienie dolara kanadyjskiego również było nieznaczne.

Dzisiaj będziemy mieli do czynienia z powtórką z dnia wczorajszego. Istotnych danych z USA po raz kolejny zabraknie, w południe poznamy dane z Niemiec, tym razem o produkcji przemysłowej, a o 14:15 kolejne dane z Kanady - rozpoczęte budowy domów w styczniu.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: Zamówienia w przemyśle w grudniu m/m: -3.4%, prognoza: -1.4%
  • GE: Zamówienia w przemyśle w grudniu r/r: 19.7%, prognoza: 21.3%
  • CA: Pozwolenia na budowę domów w grudniu m/m: 2.4%, prognoza: 2.5%
  • US: Zmiana wartości kredytów konsumenckich w grudniu m/m: 6.1 mld USD, prognoza: 2.2 mld USD
  • CH: Stopa bezrobocia w styczniu: 3.5%, prognoza: 3.5%
  • FR: Bilans handlu zagranicznego w grudniu: -5 mld EUR, prognoza: -4.1 mld EUR

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: