eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sprzedaż pojazdów w USA lepiej od oczekiwań

Sprzedaż pojazdów w USA lepiej od oczekiwań

2011-01-05 12:10

Sprzedaż pojazdów w USA lepiej od oczekiwań

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Deprecjacja walut tzw. "bezpiecznych przystani" oraz aprecjacja walut krajów wschodzących - takim zachowaniem charakteryzuje się w ostatnim czasie rynek walutowy.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

W ciągu ostatnich dwóch sesji silne odreagowanie wystąpiło na franku i jenie, czyli walutach, które to były bohaterami całego poprzedniego roku. Mimo wyższego od prognoz odczytu inflacji w strefie euro, w dniu wczorajszym znacznie w stosunku do euro zyskał amerykański dolar. Spadkom głównej pary walutowej pomogła publikacja listopadowych zamówień w przemyśle w USA.

Zmienność rynkowa mierzona indeksem zmienności implikowanej wyliczonej z opcji na S&P 500, czyli VIX-em, znajduje się od dłuższego czasu w trendzie spadkowym. Szczyt tej zmienności, na poziomie 45 punktów, obserwowaliśmy w połowie maja poprzedniego roku. Od tamtego czasu, kryzysu zadłużeniowego w strefie euro, sytuacja nieustannie się poprawia. Zmienność spadła do poziomu 17.38 punktu w dniu wczorajszym i jej spadek jest jedną z głównych przyczyn aprecjacji walut gospodarek wschodzących oraz deprecjacji jena i franka. Faktem jest, że VIX już od dawna znajduje się znacznie poniżej 200-dniowej średniej historycznej, która wynosi 23.10, a jen i szczególnie frank od dłuższego czasu znajdują się w trendzie aprecjacyjnym.

Wyjaśnić to można jednak tym, że w tym okresie indeks VIX nie do końca można było utożsamiać z "poziomem strachu" (jak to było zawsze) na rynkach finansowych. Jednym z głównych powodów do obaw jest przecież sytuacja w Europie i inwestorzy handlujący na amerykańskich opcjach w dużej mierze mogą od tego abstrahować. Niemałą rolę odgrywa też technika. Trendy na parach jenowych i frankowych są bowiem wyjątkowo silne. Do ich odwrócenia potrzebne są silniejsze bodźce fundamentalne zarówno z Europy jak i ze Stanów Zjednoczonych. Zmienność na niskim poziomie raczej nie wystarczy. W przyszłości, niewykluczone że niedalekiej, takich bodźców będzie coraz więcej i sytuacja wróci do normy. Pierwsze symptomy takiego powrotu obserwowaliśmy właśnie podczas ostatnich dwóch sesji.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Zamówienia w przemyśle w listopadzie m/m: 0.7%, prognoza: -0.2%
  • US: Zamówienia na dobra trwałego użytku w listopadzie m/m: -0.3%, prognoza: -1.3%
  • US: Sprzedaż pojazdów w kraju w grudniu: 9.46 mln sztuk, prognoza: 9.20 mln sztuk
  • EZ: Inflacja CPI w grudniu r/r - wstępne szacunki: 2.2%, prognoza: 2.0%
  • EZ: Indeks PMI kompozytowy: 55.5, prognoza: 55.0
  • UK: Indeks PMI w sektorze przemysłowym: 58.3, prognoza: 57.3

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: