eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty hipoteczne w 2010 r.

Kredyty hipoteczne w 2010 r.

2011-01-02 00:16

Przeczytaj także: Kredyty hipoteczne w euro: raty coraz wyższe


fot. mat. prasowe

Wysokość rat dla kredytu 250 tys. na 30 lat dla kredytu w euro, złotych oraz kredyt w ramach program

Wysokość rat dla kredytu 250 tys. na 30 lat dla kredytu w euro, złotych oraz kredyt w ramach programu RnS. Zastosowano średnie oprocentowanie dla wybranych walut

Jak wynika z powyższej tabeli, różnica w ratach przez 8 lat jest znacząca, co tłumaczy wzrost zainteresowania takimi kredytami. W 2010 roku program ten cieszył się ogromną popularnością. Z pewnością wpływ miały na to rosnące limity maksymalnego poziomu cen metra kwadratowego nabywanej nieruchomości.

fot. mat. prasowe

Zmiany w limitach cen dla wybranych lokalizacji w przeciągu ostatnich 2 lat

Zmiany w limitach cen dla wybranych lokalizacji w przeciągu ostatnich 2 lat


Wzrost zainteresowania takim kredytem z pewnością spowodowany był poprzez obniżające się marże i oprocentowanie dla kredytów złotowych, także tych udzielanych w ramach programu Rodzina na Swoim. Należy jednak pamiętać, że program dopłat rządowych jest stopniowo wygaszany. Według projektu Ministerstwa Infrastruktury będzie on obowiązywał tylko do końca 2012 roku. Dodatkowo już w 2011 wejdą w życie wytyczne, które także spowodują częściowe ograniczenia. Takim kredytem nie będzie mogło być sfinansowane nabycie nieruchomości z rynku wtórnego, poza tym zmieni się sposób ustalania maksymalnej ceny nieruchomości. W konsekwencji obniżenia tego limitu spadnie dostępność mieszkań, które będą spełniały kryteria programu Rodzina na Swoim. Warto jednak zauważyć, iż zmiany zapowiadano już od 1 stycznia, ale z pewnością nie uda się tego terminu dotrzymać. Projekt ustawy nie został jeszcze skierowany do parlamentu, należy więc oczekiwać, że nowelizacja nie wejdzie w życie wcześniej niż w kwietniu 2011 roku.

fot. mat. prasowe

Średnia marża na koniec każdego z kwartałów dla kredytu 250 tys., LTV=75%

Średnia marża na koniec każdego z kwartałów dla kredytu 250 tys., LTV=75%

Rok 2010 to również czas stabilizacji marż. Można to szczególnie zauważyć w przypadku marż kredytów walutowych. Warto jednak szczególnie zwrócić uwagę na obniżające się marże dla kredytów w złotych. Od początku roku średnie marże dla tej waluty systematycznie spadają. W tym zakresie banki konkurują między sobą i również w najbliższym czasie należy oczekiwać dalszego spadku marży i oprocentowania dla kredytów w naszej rodzimej walucie. Jak pokazuje poniższa tabela i wykres od kilku miesięcy marże dla kredytów w złotych uległy znacznemu obniżeniu. Rok 2010 upłynął pod znakiem systematycznych obniżek.

Warto także zwrócić uwagę na niskie poziomy stóp referencyjnych dla wszystkich walut. Stopy WIBOR, LIBOR i EURIBOR utrzymały trend zapoczątkowany już w roku 2009 i notują najniższe od lat poziomy. Oznacza to, że oprocentowania kredytów spadają także dla osób, które zaciągnęły kredyt już kilka lata temu. Tacy klienci odczuwają spadek wysokości rat nawet o kilkanaście procent w porównaniu z ratami płaconymi w poprzednich latach.

fot. mat. prasowe

Porównanie wysokości stóp referencyjnych na koniec 2008 i 2009 roku oraz 2010 wg stanu na dzień 20.1

Porównanie wysokości stóp referencyjnych na koniec 2008 i 2009 roku oraz 2010 wg stanu na dzień 20.12.2010


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: