eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs euro znowu pod presją

Kurs euro znowu pod presją

2010-11-09 13:55

Kurs euro znowu pod presją

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Niekorzystne informacje dla wspólnej europejskiej waluty, które poznaliśmy w dniu wczorajszym, spowodowały spadek kursu EURUSD w okolice 1.3850.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Już od rana wśród inwestorów przeważała chęć do zawierania krótkich pozycji w obawie o rosnące koszty zadłużenia w Irlandii. Spread między 10-letnimi obligacjami tego kraju a niemieckimi bundami sięgnął 5.50%, ponieważ rynek spodziewa się, że przedstawiony plan cięć wydatków sektora budżetowego jest nierealny do wdrożenia. Wyższy od Irlandii koszt obsługi długu wśród krajów strefy euro ma już jedynie Grecja. Nawet Portugalia, o której kłopotach pisaliśmy w ostatnim czasie, pozostała z tyłu w tym "wyścigu". A propos tego kraju, pomoc w walce z kryzysem zadłużeniowym w Portugalii zagwarantowały wczoraj Chiny, przy okazji wizyty chińskiego prezydenta w Lizbonie. Pomoc miałaby polegać najprawdopodobniej na zakupie portugalskich obligacji.

Druga negatywna informacja, która napłynęła w dniu wczorajszym, to wrześniowe wyniki produkcji przemysłowej w Niemczech. Spodziewano się, że produkcja wzrośnie o 0.40% w stosunku do sierpnia, tymczasem odczytany został spadek o 0.8%. Rok do roku produkcja wzrosła natomiast o 7.90% podczas gdy oczekiwano wzrostu o 9.50%. Kurs głównej pary walutowej nie zareagował bezpośrednio na tą publikację, gdyż najprawdopodobniej zdyskontował ją już wcześniej, a mianowicie po piątkowym słabym odczycie dla zamówień w niemieckim przemyśle. Nie zmienia to faktu, że jest to kolejny czynnik przemawiający za spadkami kursu euro w perspektywie tego tygodnia.

Czego możemy spodziewać się w dniu dzisiejszym? Kalendarz publikacji makro jest równie ubogi jak wczoraj. W obliczu tego umiarkowane umacnianie się dolara powinno być kontynuowane. Najciekawiej może być na parze NZDUSD, w związku z prezentacją raportu RBNZ o stabilności sektora finansowego w Nowej Zelandii.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Produkcja przemysłowa we wrześniu m/m: -0.8%, prognoza: 0.4%
  • CA: Rozpoczęte budowy domów w październiku: 168 tys., prognoza: 180 tys.
  • EZ: Rentowność 10-letnich obligacji Irlandii na rekordowych poziomach
  • JP: Bilans handlowy we wrześniu: 926.9 mld JPY, prognoza: 876.9 mld JPY
  • GE: Inflancja CPI w październiku r/r - dane finalne: 1.3%, prognoza: 1.3%
  • UK: Produkcja przemysłowa we wrześniu m/m: 0.4%, prognoza: 0.4%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen
Udany debiut GPW

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: