eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kursy walut a koszt zagranicznych wakacji

Kursy walut a koszt zagranicznych wakacji

2010-07-23 12:11

Przeczytaj także: Kursy walut a koszt wakacji za granicą


A w jakich krajach Polscy turyści wydadzą mniej złotówek?

Gdyby polski turysta nabył po kursie rynkowym węgierskiego forinta i tą walutą płacił podczas pobytu na Węgrzech, to jego wydatki będą o ponad 7 proc niższe w porównaniu z poprzednim rokiem, podaje TMS Brokers. To dobra wiadomość dla osób indywidualnie organizujących wakacyjny pobyt w tym kraju lub przejeżdżających przez Węgry. W przeliczeniu na złotówki koszty ich pobytu będą mniejsze. Chociaż zarówno forint jak i złoty należą do grupy walut rynków wschodzących, a to oznacza, że tendencje i kierunki zmian ich wartości są zbieżne, to w ciągu ostatnich miesięcy na rynku walutowym mamy do czynienia z pozytywną selekcją. W przypadku wzrostu ryzyka uczestnicy rynków finansowych silniej wyprzedają aktywa, które ze względu na ocenę ratingową, wyniki gospodarki i deficyt fiskalny są gorzej oceniane. Przykładem może być ostatnie osłabienie forinta na skutek zerwania negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Efektem tych wydarzeń była silna deprecjacja forinta. Węgierska waluta straciła wobec euro 5,5 proc, podczas gdy złoty osłabił się o 2 proc. W rzeczywistości nastąpiło umocnienie złotego wobec forinta do najwyższego poziomu od 2 lat, co mogą wykorzystać wyjeżdżający do tego kraju.
Analiza przeprowadzona przez TMS Brokers wskazuje, że oprócz węgierskiego forinta widoczny spadek wartości zanotowały: łotewski łat i rumuński lej. Ich notowania są na poziomie 6,5 proc. niższym niż w 2009 roku. Ponad 5 proc. przez ostatni rok straciły również waluty powiązane z euro, których kurs nie jest całkowicie płynny i jest regulowany przez władze monetarne w ramach reżimu walutowego. Najważniejsze jednak, że obecne wakacje będą tańsze dla turystów wyjeżdżających do krajów strefy euro. Kurs EUR/PLN na minimach z połowy lipca br. jest niższy o 23 grosze w porównaniu z 2009 rokiem. To oznacza, że turysta wydając podczas wakacji 1000 euro zapłaci za nie 230 złotych mniej. Zaoszczędzi tym samym równowartość kosztów wypożyczenia na 1 dzień średniej klasy samochodu w Grecji. Kraj ten stał się w tym roku bardzo popularnym kierunkiem turystycznych wyjazdów nie tylko ze względu na niższy kurs euro, ale również niższe ceny hoteli i niektórych usług turystycznych.

Na umocnieniu złotego skorzystają także turyści wyjeżdżający do Chorwacji. Chociaż kraj ten posiada własną walutę, to rozliczenia większości wydatków dokonuje się w euro. Z punktu widzenia wartości złotego to korzystna sytuacja, gdyż kurs kuny chorwackiej wobec złotego spadł o 3,9 proc, czyli mniej niż kurs euro. Wyjazd do Chorwacji to najczęściej podróż samochodem i wydatki na paliwa. Wysokie ceny ropy naftowej na giełdach doprowadziły do wzrostu cen na stacjach paliwowych. Dla polskiego turysty wzrost ten będzie częściowo rekompensowany mocniejszym złotym.

Podsumowanie

W niektórych rejonach świata spadły ceny usług turystycznych, ale słaby złoty i tak podnosi koszty podróży. Największy wzrost cen odczują turyści wyjeżdżający na kontynent amerykański i Daleki Wschód. Korzystne zmiany kursu walutowego (umocnienia złotego) odczują Polacy przebywający w krajach strefy euro i państwach, które ceny usług turystycznych podają w euro. Dodatnie i ujemne różnice kursowe istotne są dla osób indywidualnie organizujących zagraniczne wyjazdy i płacących lokalną walutą. Nabywając zorganizowaną przez biuro podróży wycieczkę mniej odczujemy kilkuprocentowe zmiany wartości złotego – podsumowuje TMS Brokers.

poprzednia  

1 2

oprac. : Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: